,,Zimné gumy majú mäkšiu zmes a vyšší valivý odpor. Tým sa zvyšuje aj spotreba paliva. Na prezúvaní sa rozhodne nesnažte šetriť.“

Sedem stupňov Celzia. Pokiaľ vonkajšia teplota za 24h v priemere prekračuje túto hranicu, môžete s čistým svedomím vymeniť zimné pneumatiky za letné. Obvykle toto obdobie vychádza na prvú polovicu apríla. Táto hranica nie je náhodná. Pokiaľ je teplota nižšia, lepšie vlastnosti pre bezpečnú jazdu majú zimné pneumatiky. Pokiaľ je teplota vyššia, vhodnejšie sú letné pneumatiky.

Prezutie na letné pneumatiky

Letné pneumatiky majú vo vyšších teplotách podstatne lepšie vlastnosti než zimné plášte.

Prečo v lete nejazdiť na zimných?

Hlavným dôvodom, prečo pneumatiky v priebehu roka prezúvať, je bezpečnosť. Zimné gumy majú totiž v letných teplotách dlhšiu brzdnú dráhu. "Zimné pneumatiky môžu mať pri vyšších teplotách dlhšiu brzdnú dráhu až o 20 % oproti letným. Zimné pneumatiky majú v lete aj nižšiu priľnavosť a tiež kvôli výraznému dezénu sú podstatne hlučnejšie,“ hovorí Jindřich Krejčí, riaditeľ spoločnosti ProfiAuto pre Českú a Slovenskú republiku.


Popri bezpečnosti je rovnako silným argumentom ekonomický faktor. "Mnohí si myslia, že pokiaľ neprezujú zimné gumy, ušetria náklady, ktoré by investovali do nákupu nových letných gúm. Lenže okrem toho, že jazda v letných mesiacoch na zimných pneumatikách je nebezpečná, tak je aj neekonomická. Zimné gumy majú mäkšiu zmes a vyšší valivý odpor. Tým sa zvyšuje aj spotreba paliva. Na prezúvaní sa rozhodne nesnažte šetriť,“ dopĺňa Krejčí.

Výmenu zverte do rúk odborníkov

Pri prezúvaní majte vždy na pamäti, že pneumatiky obuté na diskoch je potrebné vyvážiť na vyvažovacom zariadení v autoservise. "Následne si už môžete pneumatiky jednoducho prezuť aj vlastnoručne. Dbajte však na moment dotiahnutia skrutiek, aby sa vám pri defekte nestalo, že nebudete vedieť povoliť koleso,“ upozorňuje Rudolf Staník, konateľ spoločnosti AZ Car. Ak nemáte pneumatiky na osobitných diskoch, návšteve servisu sa nevyhnete. "Za túto službu utratíte približne 25 eur v závislosti od množstva použitého závažia, ale nezabúdajte, že v cene je zahrnutá aj odbornosť servisných pracovníkov,“ dodáva Rudolf Staník.


Pivnica je ideálnym miestom na skladovanie

Pokiaľ sa o svoje pneumatiky staráte, určite nie je potrebné kupovať každý rok nové. Pri správnej starostlivosti sa ich životnosť pohybuje okolo štyroch rokov. Je veľmi dôležité, či skladujete gumy aj s diskami, alebo bez nich.

"Pokiaľ disky na pneumatikách necháte, skladujte ich na sebe. Pokiaľ disky na gumách nemáte, poukladajte ich vedľa seba,“ radí Staník z AZ Car-u a dodáva: ,,Nezabúdajte, že ich stav sa neposudzuje len hĺbkou dezénu. Je potrebné sledovať aj rok výroby. Tento údaj je uvedený na boku každej pneumatiky a jednoducho vám ju odčítajú aj servisní pracovníci. Pneumatiky môžete skladovať v garáži alebo pivnici. Pokiaľ takýto priestor nemáte, mali by vám vyhovieť v autoservise, v ktorom sa venujú pravidelnej údržbe vášho vozidla.“