Vojna na Ukrajina spustila reťazovú reakciu a vohnala štáty Európy do energetickej krízy. Z nej sa nám už (hoci len čiastočne) podarilo ako-tak pozviechať. Aktuálne sa však ukazuje, že ceny benzínu a dieselu sú u nás drahšie v porovnaní s priemerom Európy, upozornili Hospodárske noviny.

Na lacnejšie tankovanie z hľadiska EÚ môžeme nateraz zabudnúť. Nafta je u nás desiata najdrahšia.

Keď by sa situácia mala vrátiť do pôvodného stavu z hľadiska celkového porovnania s krajinami EÚ, diesel by musel na slovenských čerpačkách zlacnieť o 9 centov na liter, píšu HN.

Prekvapenie sa nekoná

Drahšie palivá nie sú však v prípade Slovenska až takým prekvapením. Slovnaft ako dominantný hráč musí platiť viac za dopravu ropy a do toho kartami zamiešala aj nová daň, ktorú rafinérii naordinovala bývalá vládna garnitúra.

Ceny môže naopak nadol tlačiť nový konkurent, poľský Orlen, ktorý sa na viacerých miestach naprieč Slovenskom snaží ohroziť pozície konkurencie tým, že ponúka lacnejší diesel a benzín.

Ako poznamenali Hospodárske noviny, Slovensko sa ocilo v situácii, kedy aj takouto formou "doplácame" na vojnu na Ukrajine a je otázne, či to Európska únia zohľadňuje, resp. nás za to kompenzuje.

Zdroj: Hospodárske noviny / foto: cz.depositphotos.com