Inflácia, rastúce náklady, aj výdavky na údržbu diaľničnej siete so sebou prináščajú v každej krajine, bez rozdielu, tlak na zvyšovanie ceny za používanie diaľnic. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa cena za diaľničné známky síce dvíhala len nedávno, no už teraz je zrejmé, že rozhodne nevydrží bez zmeny tak dlho, ako tá predchádzajúca. Skôr, či neskôr sa skrátka musíme pripraviť na ďalšie zdražovanie. Rovnako aj v Čechách. Tam ich čakajú veľké zmeny od začiatku roka 2024.

1-dňová známka môže cestu predražiť

V Čechách už majú jasno. Minister dopravy, Martin Kupka, zverejnil kompletný cenník diaľničných známok platný od začiatku roka 2024. Z neho vyplýva, že za ročný kupón si v Čechách priplatíme a cena vzrastie na 2300 Kč (cca 100 eur). Čo je však ešte zaujímavejšie a na čo mnohí čakali ešte viac, je cena za 1-dňovú známku. Za ňu si v Čechách zaplatíme 200 Kč (necelých 9 eur). Samozrejme sa dalo čakať, že bude v podstate najdrahšia (v pomere k dĺžke platnosti), no vzhľadom na cenu 270 Kč (necelých 12 eur) za 10-dňový kupón sa už pri dvojdňovej ceste do Čiech a späť nevyplatí. Ako nastaví ceny za 1-dňovú známku Slovensko, zostáva zatiaľ tajomstvom. Predpokladá sa, že systém cenotvorby bude podobný.

Ceny diaľničných známok v Čechách (od 1.1.2024)

Novinkou v Čechách je aj postupné každoročné zdražovanie známok podľa valorizácie. „Ceny známok od roku 2025 bude stanovovať automatická valorizácia, ktorá bude pracovať podľa kritérií spotrebiteľských cien a rozširovania diaľničnej siete. Vodiči tak budú presne vedieť, za čo platia,“ povedal Martin Kupka. Elektrické autá sú aj naďalej od poplatku za používanie diaľnic kompletne oslobodené.

zdroj: Twitter, Novinky.cz, Garaz.cz, finance.cz