Ministerstvo dopravy v stanovisku pre Topspeed.sk potvrdilo, že jednodňová diaľničná známka rozšíri ponuku diaľničných známok pre vodičov. "V prvom rade je potrebné transponovať príslušnú európsku smernicu do slovenskej legislatívy, čas máme na to do 25. marca 2024," uvádza rezort dopravy.

Rovnako ako pri ostatných slovenských diaľničných známkach, aj novinka bude dostupná výlučne v elektronickej forme.

Koľko bude známka stáť, zatiaľ nie je známe, no úradníci o celej téme komunikujú aj s inými štátmi EÚ. Podľa regulácie z Bruselu jej cena nemá prevýšiť 9 percent ročnej známky, čiže v prípade Slovenska by išlo maximálne o 5,4 eura.

"Cenu známky určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze. Národná diaľničná spoločnosť, ako správca výberu úhrady diaľničnej známky, v súčasnosti analyzuje a identifikuje technické a aplikačné dopady zavedenia jednodňovej diaľničnej známky a komunikuje aj s inými krajinami, aby sme poznali ich zámery v tejto veci," odkázalo ministerstvo dopravy.

V Česku chystajú zdražovanie

O cenách diaľničných známok aktuálne živo diskutujú v susednom Česku. U našich susedov totiž minulý rok nezvyšovali ceny tak ako na Slovensku, no teraz ich vysoko pravdepodobne čaká rovnaký krok. Napokon, nie je to veľké prekvapenie, keďže súčasná vysoká inflácia znamená dvíhanie cien na mnohých frontoch a nevyhýba sa to ani verejným diaľničným spoločnostiam.

Paradoxom však je, že ak aj Česi pristúpia k zvýšeniu ceny ročnej známky, môže sa stať, že vplyvom regulácie EÚ budú musieť iné druhy známok zlacnieť.

Maximálne ceny z Bruselu

Pýtate sa prečo? EÚ po novom ustanovuje, že cena 30-dňovej známky nesmie prevýšiť 19 percent ročného poplatku za diaľnice. Cena 10-dňovej verzie môže byť najviac 12 percent z ceny ročnej známky. Nuž a novo očakávaná jednodňová známka bude stáť najviac 9 percent z ročnej.

Ak by česká ročná diaľničná známka zdražela na rovných dve tisíc českých korún (asi 85 eur), v praxi by nastalo to, že ceny známok s kratšou platnosťou by paradoxne oproti dnešku poklesli. 30-dňová by stála 380 CZK a 10-dňová by vyšla na 240 CZK. Vodiči by tak ušetrili 60 až 70 korún, teda dve až tri eurá.

Čo hovorí na takúto možnosť slovenské ministerstvo dopravy? "Zníženie cien diaľničných známok po tom, čo sa prvýkrát po 12 rokoch od januára zvýšili ich ceny, nie je témou," uzatvára rezort dopravy.

Foto: BSK