Interiér autonómnych vozidiel budúcnosti pre vodiča asi nebude veľmi prívetivý. Žiadne pedále, bez volantu, bez natočenej prístrojovej dosky, prosto nič, na čo sme zvyknutí. Aj z interiéru prepravníka sa však dá urobiť zaujímavé riešenie, ktoré vie upútať.

Interiér budúcnosti už nevyhnutne nebude mať volant, ovládače alebo pedále. Auto by malo zvládnuť všetko samo.

Spoločnosť Adient na autosalóne vo Frankfurte predstavila nový koncept interiéru, ktorý nazvali jednoducho AI18. Adient je lídrom v oblasti výroby automobilových sedadiel, koncept tak môže naozaj zamiešať s kartami interiérov budúcnosti.

Koncept interiéru budúcnosti zmení náš pohľad na interiér vozidiel.

Autonómne vozidlá umožnia „vodičovi“ odpútať pozornosť od premávky. Môže sa venovať posádke. Práve tým smerom sa uberá dizajn nového konceptu. Ponúka až 5 rôznych usporiadaní interiéru pre čo najpohodlnejšie cestovanie.

5 módov nastavení

Prvým je takzvaný pohodlný mód. Ten ponúka komfort pre 1 alebo 2 cestujúcich. Sedadlá ponúknu nadštandardné možnosti opory tela. Bezpečnostné pásy budú pripevnené o sedadlá, čím sa umožní jednoduchá manipulácia a množstvo nastavení polôh sedadiel.

Sedadlá môžu mať senzory monitorujúce telesnú aktivitu.

Druhým je konverzačný mód, ktorý premení vozidlo na mobilnú zasadačku. Predné sedadlá otočia o 180° a cestujúci tak budú sedieť voči sebe tvárou v tvár. Nový patent umožní otáčanie sedadiel aj počas jazdy vozidla, ale len pri nízkych rýchlostiach.

Ovládanie interiéru prebieha cez aplikáciu.

Nákladný mód premení vozidlo na „sťahovací“ automobil. Zadné sedadlá jednoducho uložíte do batožinového priestoru a vznikne tak dlhá ložná plocha. Mód „baby plus“ umožní spolujazdcovi na prednom sedadle otočenie o 180 ° a zároveň priblíži zadné sedadlo k tomu prednému. Počas jazdy sa tak bude môcť hrať rodič s dieťaťom sediacim na zadných sedadlách.

Otočené sedadlá budú zaujímavým prvkom tohto interiéru.

Posledný rodinný mód je podobný dnešným usporiadaniam sedadiel. Opierky hlavy sú zabudované do sedadiel a majú nižšiu hmotnosť o približne 20 %. Všetky módy môžete uložiť do aplikácie a po nastúpení do vozidla sa tak interiér automaticky usporiada podľa vašich predstáv. V sedadlách sú dokonca integrované senzory sledujúce rôzne telesné funkcie. A ako sa nový koncept páči vám?