Aktualizované v pondelok, 10.30 hod.: Dopravcovia začali s blokádou o polnoci v noci na pondelok, avšak medzičasom sa protest aj skončil - najnovšie informácie hovoria o tom, že dopravcovia dosiahli svoj cieľ a česká strana zmiernila kontroly tak, aby sa netvorili dlhé kolóny, hlási TA3. UNAS chce aj naďalej situáciu monitorovať.

Kontrolujú kvôli migrácii

„Kontroly značným spôsobom zasiahli do každodenného života dopravcov. Aktuálnu situáciu považujeme za neudržateľnú a najmä zlú z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky,“ upozornil pre agentúru TASR prezident združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia Pavol Piešťanský.

Dlhé kolóny môžu zapríčiniť aj vážne dopravné nehody s katastrofálnymi následkami na ľudských životoch. Svedkami sme toho už teraz, vystríhajú autodopravcovia.

Vodiči aktuálne čakajú v kolónach aj 6 až 8 hodín bez sociálnych zariadení či pitného režimu, upozorňuje Únia autodopravcov Slovenska (UNAS). Dopravcovia združení pod hlavičkou UNAS s podporou Asociácie Žltý Anjel Asistance24 sa rozhodli dať zodpovedným úradom ultimátum: ak sa situácia nevyrieši do pondelka 7. novembra, kamióny zablokujú diaľnicu D2 a hraničný priechod zo slovenskej strany.

Blokácia sa má vzťahovať nielen na samotnú diaľnicu, ale aj na parkoviská a výjazdy z nich. „Umožníme prechod len osobným vozidlám a zložkám integrovaného záchranného systému,“ cituje agentúra TASR vyjadrenie autodopravcov.

Prezident Česmadu nevníma blokovanie diaľnice ako štandardné riešenie situácie, píše SITA. Združenie Česmad sa snaží situáciu zlepšiť v spolupráci so slovenským ministerstvom vnútra. To prišlo s takzvanými zelenými pruhmi. Na toto riešenie však česká strana podľa autodopravcov nereagovala.

Zdroj: TASR, SITA