Na cestách u našich susedov v Poľsku môžete spozorovať špecifické okrúhle dopravné značky žltej farby s tankom. Ak sa pýtate, o čo presne ide a čo pre vás takáto značka znamená, vedzte, že ju môžete prakticky ignorovať. Platí totiž len pre vojenské vozidlá a je dôležitá v čase vojenských cvičení a presunu armádnych kolón vozidiel. Keďže tie sa uskutočňujú často v noci, mnohokrát si nevšimnete ani tie. 

So značkou sa môžete v Poľsku stretnúť v podobe viacerých variácií, konkrétne napríklad so symbolom tanku, teda pásového bojového vozidla, prípadne iných armádnych strojov s kolesovým podvozkom.

Keďže vojenská technika je spravidla hmotnostne výrazne ťažšia ako bežné osobné auto, značka zahŕňa číslo, ktoré reprezentuje to, aké je maximálne zaťaženie označenej cesty, teda napríklad 60 ton.

Používajú ich aj iné krajiny

Napríklad i v Nemecku sa môžete s podobnými vojenskými značkami stretnúť, sú tiež okrúhle a majú žltú alebo oranžovú farbu s čiernym písmom. Na rozdiel od Poľska však spravidla chýba symbol tanku, a preto značka s vysokou pravdepodnosťou neupúta toľko pozornosti.

Aj nemecké značky však plnia rovnaký účel - určujú povolenú hmotnostnú triedu zaťaženia pre vojenské vozidlá, často pred vstupom na mosty, no pre bežných motoristov nemá takáto značka žiadnu výpovednú hodnotu, píše Echo24.de.

Zdroj / foto: Megatool.pl