Situácia v špičke v Prešove je častokrát horšia, ako situácia v Bratislave. Kompetentní nad ňou roky zatvárajú oči...

Zatiaľ to znie veľmi mierumilovne. Čo sa ale dotkne každého šoféra v meste, bude 22. jún. Na pol hodiny chcú totiž zablokovať významné cesty v metropole Šariša. K tejto akcii by sa v rovnakom čase mali pripojiť aj priľahlé obce, ktoré tiež zúfalo tužia po odbremenení tranzitnej dopravy.
 

Aktivisti poukázali na to, že plánovaný termín výstavby juhozápadného obchvatu Prešova (jún) je ohrozený. Reálne to vidia až na október/november. Navyše vraj neexistujú žiadne záruky, že sa začne stavať samotná rýchlostná cesta R4 smerom na Svidník a Duklu.

Štát už roky kašle na vzdialenejšie oblasti. A potom v Bratislave nadávajú, že im CéPečkari kradnú zamestnanie a zapĺňajú cesty a parkoviská... je to začarovaný kruh!

„Aj to nás nabudilo, že nemôžeme s našimi aktivitami prestať, a preto sme naplánovali už na 12. mája v centre Prešova koncert, ktorého súčasťou bude aj petičná akcia, kde zahájime zbieranie podpisov za výstavbu rýchlostnej cesty R4. Pretože doprava na území mesta Prešov sa nevyrieši len výstavbou diaľničného úseku D1, ale aj komplexným dobudovaním rýchlostnej cesty R4,“ povedal predseda združenia J. Baran. Za dôležité považuje, aby R4 po vybudovaní severného obchvatu Prešova neskončila za mestom niekde pri Kapušanoch, ale pokračovala až na slovensko-poľskú hranicu. 


Prešovskí aktivisti vyjadrili rozhorčenie nad tým, ako Úrad vlády reagoval na ich otvorený list, v ktorom žiadali okamžité riešenie neúnosnej dopravnej situácie v Prešove. Po viac ako troch mesiacoch dostali písomnú informáciu, že ich list presmerovali na ministerstvo dopravy. „Je to výsmech všetkých slušných ľudí Prešova a východného Slovenska. Lebo dostať štyri riadky ako odpoveď na obsahovo tak závažný list, to nestojí ani za komentovanie." Dovolím si povedať, že to je priam nevďačnosť voči obyčajným ľudom!

OZ Lepší Prešov zatiaľ blokovalo cesty trikrát. Prvý protest bol 21. decembra na Levočskej ulici a trval 15 minút. Druhý bol na rovnakom mieste 17. februára, ale už polhodiny. Posledný marcový deň aktivisti blokovali ulice na troch miestach v Prešove počas jednej hodiny. Ich zámerom bolo zastaviť premávku aj v Bratislave, čo im však stopli.