O zbytočnej likvidácii tabuliek s evidenčnými číslami pri každom prepise auta z okresu do okresu, jeho predaji či odhlasovaní sa hovorí už dlhšie. Ročne sa takto vraj zlikviduje až 400 000 tabuliek. Že to to nahráva firme, ktorá ich pre štát vyrába, je hádam každému súdnemu človeku jasné, otázkou je, čo s tým a ako tento dobre rozbehnutý fungujúci zárobkový kolotoč zlikvidovať. Problémom je totiž, že všetko to nakoniec platia motoristi. Akoby tých nezmyselných správnych poplatkov spojených s nákupom a vlastníctvom auta nebolo už teraz dosť.

Koniec kšeftom s EČV?

Poslanec NR SR Marián Viskupič začal nahlas hovoriť o ambícii vybranej skupiny poslancov zmeniť súčasný systém prideľovania a vlastníctva tabuliek s EČV. Zmien, ktoré by chceli nakoniec pretlačiť až do legislatívneho konania je pritom viac.

Najhlavnejšou je možnosť ponechať si pôvodné tabuľky s EČV aj po predaji vozidla a možnosťou použiť ich na ďalšie vozidlo vo vlastníctve pôvodného majiteľa. Tabuľky s EČV by si mohol ich majiteľ jednoducho prenášať z vozidla na vozidlo.

Ďalšou zmenou by mala byť možnosť prenesenia tabuliek s EČV pri predaji vozidla z pôvodného majiteľa na nového majiteľa. Raz pridelené tabuľky s EČV by mohli zostať na vozidle až do jeho vyradenia z evidencie vozidiel.

Skupina poslancov tlačí aj na zjednodušenie procesu pri prepise vozidla. Chcú zrušiť súčasný dvojkrokový systémy (odhlásenie + prihlásenie) a zmeniť ho tak, aby sa na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte dal urobiť kompletný proces zmeny držby vozidla a prevodu zo starého na nového majiteľa.

zdroj: Facebook