Ak ste priaznivcom súčasného nástupu elektromobility a program Fit for 55 z dielní EÚ vnímate ako spasenie Európy a zvyšku sveta, správa ako táto s vami nič neurobí. Maximálne vyvolá pohoršenie nad tým, ako si niekto môže dovoliť vypustiť na cesty tak neekologické zverstvo. Lenže v USA sa na emisnú politiku pozerajú inou optikou a hoci aj tam poriadne „uťahujú kohútiky“ (najmä v Kalifornii), neznamená to, že by sa miestne automobilky púšťali do experimentov s podozrivo malými prepĺňanými motormi. Naopak, USA zostávajú baštou moderných veľkoobjemových osemvalcov. Jeden z nich sa teraz objavuje aj pod kapotou auta, pri ktorom by ste to vôbec nečakali.

Legálny dragster

Hneď po tom, ako sa svetu ukázal aktuálny Ford F-150 Raptor s motorom V6 Twin-turbo EcoBoost, začali sa ozývať hlasy a volanie po ešte silnejšom a dôstojnejšom motore. Osemvalec je v USA pojem a tak Ford zareagoval a púšťa na trh ešte extrémnejšiu verziu F-150 Raptor s doplnkovým označením „R“. Podstatnou zmenou je jeho motor, ktorý si požičal zo športového Mustangu Shelby GT500. Ide o kompresorom prepĺňaný osemvalec 5.2 V8 s rozovretím valcov 90° (menší EcoBoost V6 využíva valce pod uhlom 60°) s výkonom 700 k a krútiacim momentom 847 Nm. Podľa Fordu je agregát prispôsobený na trvalé podávanie vysokých výkonov a nebude mať problém s chladením ani pri veľmi pomalej jazde v teréne. Okrem upravenej olejovej vane (prispôsobenej veľkým bočným náklonom) a účinnejšieho olejového chladiča využíva na chladenie 12 l chladiacej kvapaliny a ďalších 3,1 l je v okruhu pre vodný medzichladič (ten je tu z dôvodu pomalej jazdy, kedy klasický medzichladič rýchlo stráca účinnosť). Sila motora sa na všetky kolesá prenáša cez 10-stupňový automat.

Keďže ide o Raptor, špeciálnymi úpravami prešiel aj podvozok. O tlmenie sa starajú špeciálne tlmiče Fox a zosilnené predné zavesenia poskytujú zdvih až 330 mm (zadné dokonca 358 mm). Len pre zaujímavosť, kolesá majú priemer 37 palcov. Podvozok obidvoch verzií (Raptor aj Raptor R) je zhodný, výkonnejšia verzia R sa však bude vyrábať vo výrobnom závode v Dearborne (štandardný Raptor sa vyrába v Clevelande). Do EÚ sa ani jeden z nich oficiálnou cestou nedostane, v rámci individuálnych dovozov sa však špičkový F-150 Raptor R do EÚ určite pozrie.

zdroj: Ford Motor Company  

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov