Testovací areál pri belgickom meste Lommel.

Nebezpečné nárazy zozadu má odstrániť systém obchádzania prekážok. Technológia využíva tri radary, ultrazvukové senzory a kameru. Vďaka nim monitoruje priestor pred vozidlom do vzdialenosti 200 metrov. Ak systém zaznamená nehybný alebo pomalý predmet vodiča najskôr upozorní varovaním, potom zvukovým signálom. Ak zo strany vodiča nedochádza k žiadnej reakcii, systém aktivuje brzdy, preskúma priestor okolo predmetu a prevezme riadenie na elektronickým posilňovačom riadenia. Všetky tieto akcie budú mať za následok vyhnutie sa prekážke.

Ford predstavil aj koncepčné vozidlo s inteligentnou technológiou rozpoznávania chodcov. Novinka opäť monitoruje priestor pred samotným vozidlom. V prípade, že zaznamená chodca, aktivuje brzdy.

Ford nie je prvá automobilka, ktorá vyvinula systém na vyhýbanie sa prekážkam, prípadne plne automatické parkovanie. Otázkou je, kedy sa mu novinky podarí priniesť do predajní. V každom prípade však ide o pozitívne prvky, ktoré dokážu vodičom zachrániť a uľahčiť život.

Možno jednou z najväčších noviniek Fordu je systém plnoautomatického parkovania. Stačí stlačiť jedno tlačidlo a auto samé zaparkuje. Vodič môže byť vo vnútri auta alebo vonku. Nová generácia parkovacieho asistenta má ovládať radenie, voľbu prevodových stupňov, pohyb auta dopredu aj dozadu.

„Budúcnosť znamená pre Ford vývoj inovatívnych produktov a technológií, vrátane systémov plnoautomatického parkovania a obchádzania prekážok, ktoré vodičom prinesú bezpečnejší, pohodlnejší, lákavejší, osobnejší a ekologickejší zážitok z jazdy a vlastníctva vozidla,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka vývoja produktov spoločnosti Ford of Europe.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj:  Audi má systém, ktorý parkuje ako KITT