Honda dáva o sebe vedieť nielen novými autami, ale aj technológiami, v ktorých už neraz predviedla minimálne v rámci segmentu prvenstvo. Tentoraz posiela na trh nový druh trojdielneho airbagu v tvare baseballovej rukavice. Jeho úlohou je viac chrániť spolujazdca a zabrániť jeho poraneniu pri šikmých nárazoch z boku, keď je posádka vystavená čiastočne aj bočnému preťaženiu.

Postavený pre život

„Airbag je postavený tak, aby sa v prípade nehody dostal do kontaktu s hlavou skôr, než to dokáže štandardný frontálny airbag. Zároveň hornú časť tela pasažiera bezpečne uchopí a nedovolí jeho odskočeniu do strany a následnému kontaktu s predmetmi v okolí, či dokonca s vodičom,“ hovorí Eric Heitkamp z amerického vývojového strediska Hondy. Ďalej vysvetľuje, že ich nový airbag nielenže chráni hlavu zo všetkých strán, ale zároveň zabraňuje neprimeranej rotácii hlavy po náraze, ktorá je neraz príčinou veľkých vnútorných zranení spôsobených veľkým zrýchlením mozgu počas nehôd.

Nový veľký airbag v tvare rukavice má zabrániť aj prílišnej rotácii tela po náraze. Predchádza tým aj vnútorným poraneniam mozgu.

Novinku vyvinutú v spolupráci so spoločnosťou Autoliv predstavila automobilka v modeli Acura TLX 2021, pričom si ju nenecháva len pre seba, ale práve cez Autoliv ju ponúka aj ostatným automobilkám. Tie môžu na základe dohôd s Hondou a Autoliv výhody nového airbagu dokonca využiť aj pre svoj marketing. Je preto viac než pravdepodobné, že sa airbag v tvare baseballovej rukavice čoskoro stane bežnou súčasťou bezpečnostnej výbavy viacerých automobilov.

zdroj: Car and Driver