Honda i-ACC

Systém i-ACC predvída pravdepodobnosť, s akou vám susedné aut vojde do jazdného pruhu a prispôsobí rýchlosť.

Prediktívny tempomat Honda i-ACC sleduje až 6 áut vedľa vás, určí pravdepodobnosť, s akou vám vozidlo vojde do jazdného pruhu a reaguje ešte predtým, ako vznikne nebezpečná situácia!

Systém volajú i-ACC (Intelligent Adaptive Cruise Control) a navrhli ho pre európske cesty. Pozrime sa, ako to celé funguje. Do auta namontovali radar a kameru. Zriadenia, ktoré používajú na sledovanie vzdialenosť a rozpoznávanie áut okolo vás. To je ale málo. Inžinieri a vedci z Európy a Japonska museli zistiť, ako sa ľudia na cestách správajú. Urobili výskum, kde analyzovali štýly jazdenia v rôznych častiach Európy. Výsledok výskumu potom pretavili do algoritmu, ktorý predvída, s akou pravdepodobnosťou vozidlá vo vedľajších jazdných pruhoch zmenia pruh kolíznym spôsobom. To umožní systému i-ACC bezpečnú a pohodlnú reakciu. Systém sleduje naraz maximálne 6 áut.

Klasický adaptívny tempomat len reaguje na vzniknutú situáciu. Ak vozidlo v susednom jazdnom pruhu vykoná kolízny manéver, systém zareaguje až keď je manéver takmer dokončený. Oproti tomu i-ACC dokáže pravdepodobnosť kolízie detegovať až päť sekúnd predtým, než k nej dôjde. Najprv jemne pribrzdí a zobrazí ikonu, ktorou informuje vodiča o dôvode spomalenia. Potom začne brzdiť výraznejšie, aby udržal bezpečnú vzdialenosť.

Honda i-ACC

Klasický adaptívny tempomat reaguje na vzniknutú situáciu, systém i-ACC ju predvída.

Dr. Kleingehagenbrock, ktorý má na starosti systém i-ACC v spoločnosti Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH, k tomu povedal: „i-ACC posúva tempomatové systémy na celkom novú úroveň a to čo ponúka, nazývame „prediktívna bezpečnosť“.“

Oproti klasickému adaptívnemu tempomatu dokáže i-ACC pravdepodobnosť kolízie detegovať až päť sekúnd predtým, než k nej dôjde.

Systém i-ACC dokáže zistiť, na ktorej strane cesty sa nachádza auto, v ktorom je namontovaný. Sleduje susedné autá a automaticky určí to, na ktoré musí v danom momente dávať väčší pozor. Dr. Schmuedderich, z organizácie Honda Research Institute Europe GmbH, uviedol: „i-ACC je významným prelomom a ďalším dôležitým krokom k novej generácii asistenčných systémov vodiča, ktoré predvídajú správanie sa iných účastníkov cestnej premávky.“

Dodajme, že nový prediktívny tempomat i-ACC bude súčasťou príplatkovej výbavy európskej Hondy CR-V modelového roka 2015 vo výbave Executive.

Zdroj: tlačová správa