Barnacle

Clona s priemyselnými prísavkami by mohla nahradiť "papuče" za zlé parkovanie

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Na sklo vám dajú slnečnú clonu

Vyzerá to, že áno. Volá sa Barnacle a mohla by priniesť pozitíva, nielen pre políciu, ale aj pre pokutovaných vodičov. O čo ide? Barnacle je zariadenie, ktoré vyzerá ako slnečná clona nasadená na vonkajšiu stranu čelného skla. Nuž a v tom je jej čaro. Zabráni totiž výhľadu smerom dopredu a vodič s ňou nemôže jazdiť. Zariadenie obsahuje dve priemyselné prísavky, ktoré podľa výrobcu unesú stovky kilogramov a nie je ich možné odstrániť násilím bez rozbitia skla. Uvoľniť ich možno iba zadaním kódu, ktorý ich odomkne. Toto zariadenie tým prináša pokuty za parkovanie do 21. storočia. Vodič totiž vie zaplatiť pokutu jednoducho pomocou telefónu a následne si sám Barnacle odstrániť a odísť. Okamžite po zaplatení totiž dostane kód, ktorým dokáže zariadenie odomknúť, respektíve uvoľniť. Barnacle musí následne odovzdať na príslušnom mieste. Zariadenie je pripravené aj na vodičov, ktorí sa budú chcieť plateniu pokuty vyhnúť. Má totiž vstavaný alarm proti svojvoľnej manipulácii. Obsahuje tiež GPS modul, ktorý dokáže zariadenie vystopovať v prípade, že by niekoho napadlo odísť aj napriek zakrytému výhľadu napríklad s hlavou vystrčenou z okna.

Barnacle podľa tvorcov prináša očividné výhody pre obe strany. Prvou je, že vodič, ktorý zaparkoval na zakázanom mieste, nemusí čakať na hliadku a strácať čas. Po zaplatení pokuty si totiž zariadenie odstráni sám a do 24 hodín ho vráti na stanovené miesto. Druhou výhodou je, že zariadenie sa dá nasadiť tak, aby sa vždy dalo obsluhovať od chodníka, čo je výrazný bezpečnostný prvok. Výhodou pre políciu je, samozrejme, lepšia skladovateľnosť a jednoduchá manipulácia. Hliadka totiž odvezie namiesto jednej papuče niekoľko zariadení Barnacle. Výrobca deklaruje, že zariadenie váži menej ako 9 kg, čiže je ľahšie ako bežná "papuča". Mohla by ho teda voziť aj cyklohliadka. Zariadenie navyše podľa tvorcov šetrí emisie výfukových plynov, ktoré by vyprodukovalo odťahové auto. Ak by si ale situácia vyžiadala súrne odstránenie zle zaparkovaného auta, je jeho odťah stále jednoduchý. Na rozdiel od auta s papučou.

Je to teda budúcnosť pokutovania za zlé parkovanie? To ukáže až čas. Každopádne systém už skúša polícia v dvoch mestách v USA. Jedným je Fort Lauderdale na Floride a druhým Allentown v Pennsylvánii.