Francúzska spoločnosť Poclain Hydraulics predstavila hydraulický pohon všetkých štyroch kolies, ktorý eliminuje niektoré z vyššie popísaných nevýhod. Francúzi nahradili kardanový hriadeľ a diferenciály trubkami a olejom. Nie je to prvé riešenia pohonu 4x4 založené na hydraulike.Taký systém predstavil v minulosti Mercedes v nákladných vozidlách. Tento však nie je len zmenšeninou toho pre nákladiaky, ale naopak pre malé autá.

Výhody riešenia sú v tom, že silu nevedie ťažký hriadeľ ale tenké trubky a hadičky. Šetrí to miesto pre posádku, pretože nepotrebujeme žiadny stredový tunel a hlavne to šetrí hmotnosť. Podľa slov majiteľa firmy je hydraulické riešenie, ktoré pozostáva z dvoch hydraulických púmp a hydraulického motora, o 80 kg ľahšie než porovnateľná mechanická alternatíva. Ďalšou výhodou systému je, že je odpojiteľný, takže pracuje len keď je to potrebné a tým šetrí palivo. Celý systém je údajne lacnejší ako klasické riešenie pohonu všetkých kolies, a to aj vďaka tomu, že nepotrebuje nákladnú softvérovú kalibráciu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Prototyp s hydraulickým pohonom 4x4 sa ukázal na Michelin Challenge Bidendum v Číne. Systém stojí na platforme auta s predným pohonom a motorom uloženým vpredu naprieč. Zadné kolesá roztáča hydraulický motor. Systém je variabilný, takže vzadu je možné použiť dva hydraulické motory priamo roztáčajúce kolesá, alebo len jeden, ktorý prenáša silu na obe kolesá. Tiež existuje možnosť nastavenia pomeru rozloženia výkonu medzi jednotlivé nápravy. Zadný pohon sa pripojí pri šmýkaní predných kolies alebo manuálne tlačidlom na palubnej doske. Celý systém ma jednu nevýhodu, funguje len do rýchlosti 50 km/h. Preto nie je vhodný na športovú jazdu. Ale pri rozbehoch na klzkom povrchu a v teréne poslúži dobre. Pre sériovú produkciu má byť hotový v r2017. Ktorý výrobca automobilov ho adoptuje nevieme. Hydraulický pohon 4x4 si vieme predstaviť hlavne v lacných vozidlách určených pre trhy ako Rusko, Brazília, India. V týchto krajinách nemajú vyvinutú kvalitnú cestnú infraštruktúru, na cestách často chýba asfalt a ľudia nemajú peniaze na nákup drahých SUV.

Zdroj: motoring.com.au, autoforum.cz