Väčšina z nás siahne po žuvačke. Ale je to najlepšia alternatíva pri dlhej ceste? Pri žuvaní žuvačky dochádza k prehĺtaniu vzduchu. To vedie k nadúvaniu, a teda k znižovaniu Vášho komfortu. Žuvať môžete aj niečo iné – sušené mäso. Sú to tenké plátky prvotriedneho mäsa, ktoré sa marinuje, vysuší a zaúdi. Vďaka úprave sa mäso zbaví prebytočnej vody, ale bielkoviny a ostatné živiny v ňom ostávajú v plnej sile. Je treba ho žuť, a preto sa hodí ako zástupca žuvačky na dlhé jazdy.

Je známe, že žuvanie žuvačiek spôsobuje pocit hladu. Pri sušenom mäse takéto „oklamanie“ žalúdka nenastáva.

Je známe, že žuvanie žuvačiek spôsobuje pocit hladu. Deje sa tak preto, lebo pri prvom prežutí začína tráviaci proces. Laicky povedané – keď už niečo vložím do úst, žalúdok očakáva, že mu to pošlem dole a začína vytvárať tráviace kyseliny. Tie sú mu v postate na nič, keďže nič neskonzumujeme. Pri sušenom mäse takéto „oklamanie“ žalúdka nenastáva.

 

 

Ak by sme sa bližšie pozreli na zloženie žuvačiek, našli by sme nezvyčajné veci. Začnem od základu. Gumového základu - zmes z elastomérov, zmäkčovadiel, tmelov a živice. Ďalšou zložkou je polyvinyl acetát, ktorý sa často označuje ako "tesárske lepidlo" alebo "biele lepidlo". Ďalej v žuvačke nájdete tuhý parafín, ktorý je vedľajším produktom rafinovanej ropy a Aspartám - jednu z najtoxickejších látok pre náš organizmus, spájanú so všetkými hlavnými mozgovými chorobami. Pokračovať už ani nebudeme...

 

Sušené mäso v aute nezavadzia

Zuvačku max. 15 min.

Zloženie sušeného mäsa je úplne iná kategória. Balíček obsahuje prvotriedne mäso, ktoré je zbavené tuku a je vysušené. Nájdeme v ňom iba základné ochucovadlá. Soľ, korenie, karamel, cukor, cesnak a podobne. Záleží, samozrejme, na druhu mäsa, ktoré si vyberiete. Dostupné je hovädzie, bravčové, kuracie aj morčacie. Pre fajnšmekrov existujú aj špeciálne príchute ako napríklad viac korenené mäso alebo mäso ochutené chilli. 


Pokiaľ vám pri šoférovaní sušené mäso zachutí a zjete celý balíček, doprajte si pokojne aj žuvačku. Je dokázané, že žuvačka pomáha tráveniu a funguje ako prevencia orálneho zdravia. Extrémne však zaťažuje čeľustné svalstvo, čo môže viesť k bolestiam hlavy. Odporúčaná doba žuvania je teda maximálne 15 minút.

Všetky príchute sušeného mäsa, jeho výhody aj zloženie nájdete na www.masomaso.skTak čo, vyskúšate? Ak áno, napíšte do poznámky pri objednávke topspeed.sk. Prvých 25 z vás dostane ako darček kvalitné kovové pero so stylusom. Aby ste si pri vychutnávaní sušeného mäsa nezacapkali displej mobilu alebo tabletu.