Jedným z dôvodov vzniku značených pneumatík v Porsche bolo netradičné rozdelenie hmotnosti Porsche 911. Je zrejmé, že autá s motorom vpredu alebo uprostred majú zásadne iné nielen statické, ale aj dynamické rozloženie hmotnosti. Tomu je vhodné prispôsobiť konštrukciu pneumatiky.

Revolúciu značených pneumatík začalo v 80. rokoch Porsche

To, čo v 80. rokoch začalo Porsche po dekádach, prerástlo do rozsiahleho odvetvia prémiových výkonných pneumatík určených pre výkonné prémiové a športové autá. Sú značené pneumatiky vrtoch automobiliek alebo reálne lepšia ponuka? Dnes už viem odpoveď. Nie je to vrtoch, nie je to placebo, ani šikovný spôsob, ako na motoristoch zarobiť. Naopak, po vnorení do tejto problematiky a aspoň zbežnom spoznaní mnohých rozdielov medzi plášťami rovnakých rozmerov určených pre rôzne automobilky viem, že diferencie môžu byť zásadné.

Porsche v 80. rokoch začalo značenými pneumatikami revolúciu. V 90. rokoch sa pridali BMW, Mercedes, Jaguar a Bentley a pridali sa ďalšie a ďalšie známe značky. Najnovšie zdatnosti pneumatík vyvíjaných špeciálne pre konkrétne značky využívaju Tesla, Land Rover, Volvo a Hyundai N.

Prehľad výrobcov a symbolov pre značené pneumatiky potvrdzuje, že dnes si dáva plášte špeciálne vyvíjať drvivá väčšina prémiových a športových automobiliek.

Pneumatiky sú veľká veda. Za ostatné dve desaťročia sa vo vývoji posunuli ďalej než predtým za sto rokov. To nemám z vlastnej hlavy, povrdil to asi pred 5 rokmi ambasador značky Porsche, veľká motoršportová legenda a dvojnásobný majster sveta v rely Walter Röhrl. Má vyskúšané, že na starých modeloch Porsche dokáže na Nurburgringu len vďaka novej generácii pneumatík zajazdiť o cca desať sekúnd lepšie ako v čase, keď dané modely pomáhal vyvíjať. 

Prehľad rastu požidaviek na pneumatiky pred 40. rokmi a dnes jasne ukazuje, ako zásadne sa požiadavky zmenili. Teda presnejšie slovo je znásobili sa a to 4-násobne. Kedysi to boli 3, dnes 12 rôznych parametrov.

Detailný prehľad súčasných rôznorodých a často protichodných parametrov kladených na Ultra Výkonné Pneumatiky (UHP) od roku 2015

Ako vidno v reze "rovnakej pneumatiky" určenej pre rôzne automobilky, rozdiely aj tak "jednoduchého" komponentu sú značné a je zrejmé, že zásadne ovplyvňujú jazdné vlastnosti a trakciu auta.


Zvážte najbližšie nákup značených pneumatík aj vy

Ak ste majiteľom auta, pre ktoré sú značené pneumatiky určené, zvážte ich najbližší nákup aj bez ohľadu na to, či jazdíte vyslovene športovo alebo či si chodíte zajazdiť na okruh. Každý dobrý eshop alebo kamenná predajňa by značené pneumatiky mali poznať a ponúknuť vám ich. 

Pripravené v spolupráci: Pirelli Slovensko