Nie je poistná udalosť ako poistná udalosť.

Nie je poistná udalosť ako poistná udalosť.

Poisťovňa Generali Slovensko zverejnila štatistiky z posledných dvoch rokov. Výsledky sú zaujímavé. Pri PZP spôsobí škodu len 6% vodičov. No pri havarijnom poistení má škodovú udalosť až 25% vodičov.

Priemerná škoda pri havarijnom poistení je 1100€. Najvyššie priemerné škody však majú na svojom konte nemecké prémiové značky. Na prvom mieste s priemernou škodou 3100€ je BMW a nasledujú ich s 2000€ Audi a Mercedes.

Na našich cestách máme najviac áut značky Škoda a ich priemerná škoda je 980€. Na opačnej strane je Suzuki, Opel, Daewoo a Chevrolet. Priemerná škoda však úzko súvisí s cenou samotného auta a jeho náhradných dielov.

Rizikové skupiny majú väčšinou vyššie poistné. Bezproblémoví vodiči čiastočne doplácajú na skupinu.
Poisťovne milujú zodpovedných a hlavne bezškodových vodičov.

Poisťovne milujú zodpovedných a hlavne bezškodových vodičov.

Zaujímavým údajom je škodovosť. To je pomer medzi nákladmi na poistné plnenie a poistným. Na čele tohto rebríčka je opäť BMW so 105%. Za ním nasleduje VW a Audi s viac ako 80%. Škoda má 70% škodovosť a na konci rebríčka je Volvo, Daewoo, Chevrolet a Renault s 50%.

Zo štatistík môžem ďalej vyčítať, že na nové auto si dávame všetci dobrý pozor. Naša ostražitosť klesá zhruba po jednom roku, kedy dochádza k nárastu vzniku poistnej udalosti o 21%. Pri päťročných autách to je o 31% väčšia pravdepodobnosť.

Vek vodičov je ďalší dôležitý faktor. Mladí vodiči do 22 rokov vykazujú 200% škodovosť. Tá však postupne klesá a po štyridsiatke je to už len 60%. Z hľadiska regiónu je rizikový Bratislavský a Košický kraj. Na opačnej strane je Žilinský a Trenčiansky.

Ceny poistek sú v jednotlivých poisťovniach rôzne. Ich rozdiely sa pohybujú v desiatkach, niekedy až stovkách €.

Takže ak máte do 22 rokov, žijete v Bratislavskom alebo Košickom kraji a jazdíte na BMW, ste podľa poisťovní poriadne riziko.

Aj napriek týmto údajom nie je vaša poistka automaticky v každej poisťovni rovnaká. Ceny v jednotlivých poisťovniach sú priepastné. Pre ilustráciu uvediem extrémne prípady, ktoré som získal z internetovej kalkulačky poistného. 18 ročný vodič z Košického kraja zaplatí ročne PZP za svoje nové BMW M5 najmenej 186,3€ a najviac až 1520,1€.

Vodič, ktorý má 70 rokov a práve si kúpil nový Renualt Thalia s 1,2 litrovým benzínovým motorom môže za svoje auto platiť PZP od 74,7€ do 127,8€.

Rovnaké rozdiely na vás striehnu aj pri havarijných poistkách. Rozmyslite si, kde svoje auto poistíte.

Zdroj: auto.sme.sk, superpoistenie.sk

Prečítajte si aj: Už aj u nás je možné poistenie čelného skla samostatne