Panika z Talianska a Španielska nám veľmi škodí

Šéf spoločností Continental a Linde, Wolfgang Reitzle, nechodil v rozhovore pre portál capital.de okolo horúcej kaše a v názoroch na súčasné dianie okolo pandémie koronavírusu bol veľmi otvorený. „Každý deň v panike sledujeme vývoj udalostí v Taliansku a Španielsku a to je zle. Dostáva nás to do špirály paniky. Namiesto toho by sme sa mali pozerať na krajiny, ktoré už pandémiu zvládli, a poučiť sa z ich prístupu,“ hovorí Wolfgang Reitzle. Zároveň dodáva, že sa treba pozerať na Japonsko a jeho úspešný boj s pandémiou. A pokračuje ďalej: „Prečo nekopírujeme krajiny, ktorých ekonomika už beží a stále nemajú problém?“ Reitzle tým naráža na aktuálny problém odstavenia výroby vo väčšine európskych tovární. Každý deň odstávky totiž pácha obrovské ekonomické škody, ktoré sa už nemusí podariť eliminovať.

Trpia veľkí aj malí hráči

„Mnoho menších spoločností zomrie a nebude ich už možné vzkriesiť, v ohrození sú však aj veľkí hráči,“ upozorňuje ďalej Reitzle. Hovorí aj o tom, že z tejto situácie nie je možné vykľučkovať bez toho, aby ľudia neprišli o prácu. Každé popieranie tohto faktu je verejné klamstvo. Reitzle, ktorý kedysi pôsobil aj v BMW, varuje, že naštartovanie európskej ekonomiky bude veľmi zdĺhavý proces. Ako pre capital.de hovorí, žiadny iný priemysel neintegruje toľko odvetví, ako práve automobilový priemysel.

Wolfgang Reitzle varuje pred ekonomickou silou Číny. Výroba sa v Európe musí bezpodmienečne opäť rozbehnúť.

Čína zvíťazí

Druhou stranou mince je situácia a usporiadanie moci po odznení pandémie. Podľa šéfa spoločnosti Continental hrozí, že európske firmy z toho vyjdú ako porazené, zatiaľ čo Čína zvíťazí. Ako predpovedá, nielen Taliansko, či Španielsko budú po kríze potrebovať miliardy eur, adeptom na problémovú krajinu sú aj USA. Práve táto kríza bude mať údajne za následok nové usporiadanie moci a narušenie momentálnej globálnej rovnováhy.

Zdroj: capital.de