Odstavenie výroby v závodoch koncernu VW nezostáva bez následkov. Náklady na výrobu síce spadli na nižšiu úroveň, no koncern zároveň prišiel o všetky zisky a všetky fixné náklady musí hradiť z vlastných úspor. Ako prezradil pre televíziu ZDF súčasný šéf koncernu VW, Herbert Diess, za prerušenie výroby platia fabriky obrovskú daň. A bol aj konkrétnejší. Odstávka výroby stojí koncernovú pokladnicu každý týždeň neuveriteľné 2 mld. eur

„Koncern VW musí prehodnotiť výrobné postupy, disciplínu známu z Číny zatiaľ v európskych závodoch nemáme. Ak sa nám ju podarí dosiahnuť na rovnakej úrovni, ako v Ázii, máme šancu krízu pretrpieť bez straty pracovných pozícií,“ objasnil súčasnú situáciu Diess. „Musíme zaviesť veľmi prísne intervencie, hľadáme spôsoby a pravidlá, ktoré budú potrebné pre obnovenie výroby," pokračoval Diess. Načrtol, že jednou z možností, je zaviesť hygienické pravidlá, ktoré nemajú v európskych závodoch koncernu obdoby. Ich súčasťou bude aj dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi pracovníkmi. To však vyžaduje aj zmeny na výrobných linkách. Samozrejmosťou je vysoká miera dezinfekcie.

124 tovární, skoro 700 000 zamestnancov

Koncern VW je obrovskou organizáciou, ktorá má po celom svete momentálne 124 výrobných závodov, v ktorých pracuje 671 000 zamestnancov. V Európe je 72 podnikov, pričom až 28 v samotnom Nemecku. Vedenie koncernu preto hľadá spôsoby, ako celý tím udržať pokope a neprepustiť ani jedného zamestnanca. Finančný riaditeľ VW, Frank Witter, tlačí aj na Európsku centrálnu banku (ECB), aby nakúpila krátkodobé dlhopisy. Banka plánuje aj nákup cenných papierov a aktív za 750 mld. eur, koľko z toho však bude patriť VW, nie je jasné. Tak, či tak, nateraz sa VW zo všetkých síl snaží obnoviť výrobu, ktorá by prinášala aspoň čiastočné zisky. Závody v Číne už bežia, stále však nejdú na plné obrátky. Ak by sa aspoň takýto režim podarilo nastoliť aj vo zvyšku sveta, je veľmi pravdepodobné, že to vedenie koncernu ustojí a neprepustí žiadneho človeka. Ak však pandémia v dohľadnej dobe neustúpi, či nebodaj ešte naberie na intenzite, je takmer istota, že začne ďalšia vlna prepúšťania. A nebude malá.

zdroj: CNBC, ZDF