Novodobé SUV jazdia ozaj bravúrne. Nedávny test Mercedes-AMG GLC43 kupé to potvrdzuje. Tak prečo takéto mašiny nezobrať aj na okruh, v tom lepšom prípade na azda „najlepší“ na svete? Na Nürburgringu sa už totiž vedú súboje aj o najrýchlejšie SUV.

Aktuálne SUV modelom v rýchlosti kraľuje Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

V roku 2015 tam malo Porsche donedávna aktuálny Cayenne Turbo S. To vydoluje z preplňovaného 4,8-litrového osemvalca 420 kW (570 k). Na okruhu Nürburgring to stačilo na čas 7 minút a 59 sekúnd, čím sa stalo prvým SUV na svete, ktoré zajazdilo čas pod 8 minút.

Na okruhu zajazdil špičkový čas jazdec Fabio Francia.

Alfa Romeo ako značka so športovými génmi však pri predstavení Stelvia vo verzii Quadrifoglio tvrdila, že postaví najrýchlejšie SUV na svete. To boli ozaj silné slová, ktoré však nedávno naozaj naplnili. Taliani totiž na okruhu Nürburgring zajazdili so Stelviom čas 7 minút a 51,7 sekundy.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio je ďalším SUV, ktoré zvládlo Nürburgring pod 8 minút.

Vodičom v tomto prípade bol Fabio Francia, ten istý, ktorý zajazdil skvelý čas 7 minút a 32 sekúnd s Giuliou Quadrifoglio. V tomto vozidle vtedy stanovil rekord na „zelenom pekle“ pre štvordverové sedany. Pod prednou kapotou Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio pracuje 2,9-litrový vidlicový šesťvalec s maximálnym výkonom 375 kW (510 k) a model zrýchli na 100-ku za 4 sekundy. Uvidíme, aký čas zajazdí nové Porsche Cayenne vo verzii Turbo S. Už základné Turbo totiž dynamicky prekonáva predchodcu. Pre menej čítania však odporúčam pozrieť priložené video z jazdy Stelvia.