Polícia bude pri kontrole diaľničných známok len asistovať.

Policajti už nebudú hlavnými aktérmi kontroly oprávnenia vstupu na diaľnicu. Ich právomoc preberú poverení kontrolóri. Polícia bude len asistovať. NDS je správcom výberu diaľničných poplatkov. Kontrolóri budú, resp. sú jej zamestnancami.

Nateraz budú kontroly prebiehať tak, ako sme na nich boli zvyknutí. Polícia na diaľnici vytvorí lievik. Nie je však úplne jasné, čo bude nasledovať ďalej. Policajti môžu nasmerovať vozidlá ku kontrolným miestam. Kontrolór je ale povinný vyhotoviť doklad o kontrole. "Tento doklad je určený pre políciu. Príslušník PZ SR následne vystaví blokovú pokutu resp. rozhodne o ďalšom postupe. Vystavenie dokladu o kontrole sa týka len vodiča vozidla, ktoré využívalo vymedzené úseky ciest bez úhrady diaľničnej nálepky," uviedol pre TopSpeed hovorica NDS, Michal Fúrik.

Bezplatná jazda po diaľniciach sa nekoná. Diera v zákone nie je až takou dierou, ako sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Policajný dohľad nahradia kontrolóri.

Jazda po diaľnici bez platnej nálepky vás môže stáť až 500 €.

V tomto roku však NDS chce spustiť aj kontrolu prostredníctvom kamerového systému na diaľniciach. Vodiči teda ani nebudú vedieť, že na ich diaľničné známky niekto dohliada. Nový spôsob bude súčasťou inštitútu objektívnej zodpovednosti. Nie je však úplne jasné, kedy ho NDS začne naplno využívať.

Jazdiť pod diaľnici bez platnej známky sa ale určite neoplatí. V blokovom konaní môžete dostať pokutu až do 200 €. Správne konanie môže hornú hranicu sadzby vyhnať až na 500 €.

Prečítajte si aj: Po vlakoch zadarmo aj diaľnice? Nemá kto kontrolovať známky!