Ďalší skvelý príklad úradníckeho amaterizmu na Slovensku. Diaľničné známky podľa nového zákona, ktorý je účinný od 1.1.2015 môžu kontrolovať výhradne zamestnanci správcu, teda Národnej ďiaľničnej spoločnosti, alebo osoby NDSkou poverené. Taká osoba musí mať aj špeciálny preukaz vydaný ministerstvom dopravy. Policati však nepatria ani do jednej z týchto skupín. A ani nemôžu.

 

 

S kúpou diaľničnej známky sa, zdá sa, vobec nemusíte ponáhľať. Nie žeby žiadne neboli, alebo neplatili. Prosto ich, zatiaľ, netreba. Vodič osobného motorového vozidla má podľa zákona povinnosť mať na čelkom skle diaľničnú známku nalepenú na určnenom mieste. Spolu s ňou má byť schopný pri kontrole predložiť aj kontrolný ústrižok, na ktorom má byť napísané EČV daného vozidla. Dôvod je veľmi smiešny. Diaľničnú známku vám totiž po novom nemá kto skontrolovať. 

Na Slovensku je to tak!

Samozrejme, bežný vodič nič neušetrí. Tento priekak poslanci úpravou zákona skôr-neskôr opravia. A keby aj v marci, celoročná známka lacnejšia nebude. Poukazuje to znova na naše malé-veľké kocúrkovo, kde nik za nič nie je zodpovedný...

Legislatívnu absurditu pre tv Markíza potvrdil aj viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel. „Áno, legislatívne platí to, že policajti samostatne nebudú kontrolovať úhradu týchto diaľničných známok,". Za všetko môže úradnícky amaterizmus. Od 1. januára mal byť do prevádzky spustený systém elektronických diaľničných známok. V súvislosti s tým musel byť prijatý aj príslušný zákon. Ako však býva zvykom, pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Ficova vláda síce nový zákon prijala, ale diaľničiari nestihli systém spustiť včas. (Elektronicke diaľničné známky ešte nebudú. Lepiť ich budeme za rovnaké peniaze.) Elektronické diaľničné známky v prevádzke nie sú, avšak zákon áno. Nikto netuší, dokedy bude tento stav trvať.
 

Pokutu po novom môžete dostať iba v prípade, ak bude policajtovi asistovať zamestnanec NDS, alebo naopak. A to sa s ohľadom na kapacity pracovníkov NDS deje iba pri výnimočných „lievikových“ akciách, ktoré navyše policajti avizujú vopred. Ak by vás predsalen prichytili pri jazde bez diaľničnej známky, naďalej platí, že vám môže byť uložená bloková pokuta až do výšky 200 € a v správnom konaní až do výšky 500 €. Veľavravný je však  postoj polície, ktorej podľa slov jej viceprezidenta súčasný stav dokonca vyhovuje. Budú sa vraj môcť sústrediť na iné veci. :)

 

zdroj: dobrenoviny.sk