Hlavné riziká
Až 72% vodičov vo veku do 30 rokov je počas jazdy výrazne rozptýlených. Mladí vodiči výrazne častejšie využívajú počas jazdy smartfón - až takmer každý tretí z nich. Namiesto bezpečného ovládania cez handsfree často píšu SMS správy alebo menia nastavenia v iných aplikáciách. Nebezpečné je aj zapojenie sa do pracovných konferenčných hovorov cez aplikácie ako Teams či Zoom, ktoré má síce možnosť vypnutia obrazu, ale aj tak výrazne odťahujú pozornosť od jazdy.
S postupujúcim vekom klesá miera rozptýlenia za volantom a priemerná hodnota u všetkých respondentov dosahuje 58 percent. Jednoducho povedané, mladší vodiči sú oveľa náchylnejší na rozptýlenie.
Už sekunda pozerania sa do displeja pri rýchlosti 50 km/h je nebezpečná, pretože vozidlo prejde takmer 14 metrov bez toho, aby vodič sledoval cestu.
Toto je počet metrov, ktoré dokážete prejsť za tri sekundy bez toho, aby ste sa pozerali na cestu:
- Pri 50 km/h: 42 metrov
- Pri 70 km/h: 58 metrov
- Pri rýchlosti 100 km/h: 83 metrov
Nielen smartfóny, ale aj skupinový tlak ohrozujú bezpečnosť
Štúdia upozorňuje, že mladých vodičov neodvádzajú od pozornosti len obrazovky telefónov, ale aj procesy skupinovej dynamiky. Každý tretí mladý vodič sa podľa výskumu cíti za volantom pod tlakom okolitého správania alebo očakávaní spolujazdcov. A alarmujúca je aj skutočnosť, že polovica spomedzi nich pozná situácie, keď niekto z ich okolia šoféroval aj po požití alkoholu alebo donútil k tomu iných.
Podpora mladých šoférov
Ideálne aby mladí vodiči získali sebavedomie za volantom čo najskôr. Počas prvého roka šoférovania, sprevádza vodiča napríklad skúsený dospelý. Tento systém mladým vodičom pomáha získať potrebné skúsenosti a sebadôveru, aby sa neskôr dokázali aj sami ubrániť tlaku zo strany okolia.
zdroj: Focus Newsroom.da-direkt










































