Akým spôsobom pokutu vymáhajú?

Ak vo Veľkej Británii napíšete na sociálnu sieť, kde sa nachádza policajný radar a niekto váš príspevok nahlási, je to jasné. V praxi sa už stala aj taká situácia, keď vodič zo solidarity zablikal diaľkovými svetlami na protiidúce auto, aby v blízkosti radaru spomalilo. Neskoro si všimol, že zablikal na neoznačené policajné auto a problém bol na svete.

Čo vraví zákon?

Podľa britskej legislatívy slúžia svetlá výhradne na to, aby vodič videl pred seba a ostatní účastníci cestnej premávky videli jeho. Vysielanie akýchkoľvek signálov pomocou diaľkových svetiel je zakázané.

Zverejňovanie pozície radarov autority chápu ako marenie výkonu služby polície. Hrozí pokuta až 1000 libier a trest odňatia slobody na 1 mesiac.

Zákaz sa netýka stacionárnych radarov, ktoré sú dlhodobo primontované napr. na stožiaroch pri vjazdoch do tunelov alebo obcí. Ich pozície sú bežne dostupné na online mapách alebo v aplikácii Waze. Mobil musí byť umiestnený v držiaku a nesmiete s ním počas jazdy manipulovať. Zákaz sa týka zverejňovania miest náhodných policajných kontrol, na ktorých môžu merať rýchlosť prenosným radarom alebo kontrolovať doklady či prítomnosť alkoholu v dychu.

UPOZORŇUJETE OSTATNÝCH VODIČOV NA RADARY/HLIADKY?
  • Zablikám diaľkovými svetlami. ( 80% )

     

  • Dám príspevok na FB skupinu. ( 0% )

     

  • Nahlásim na Waze. ( 13% )

     

  • Neupozorňujem ostatných vodičov. ( 7% )

     

Odpovedalo 30 ľudí