BMW Z4 je nám všetkým dobre známe. Základný model Z4 sDrive23i so šesťvalcovým motorom sa už nevyrába. V rámci downsizingu ho nahradil štvorvalec. Najsilnejšia verzia má označenie sDrive35i.

Teraz sa BMW spojilo s milánskou spoločnosťou Zagato, ktorá sa špecializuje najmä na úpravy talianskych áut. Majstrovské diela od iných automobiliek vytvára len príležitostne. Spoločnosť bola založená v roku 1919. Od vtedy má na konte mnoho vzácnych úprav.

BMW Z4 Zagato Coupé stojí na 19 palcových kolesách. Okrem iného má Z4 mierne upravený aj podvozok.

BMW Z4 Zagato Coupé stojí na 19 palcových kolesách. Okrem iného má Z4 mierne upravený aj podvozok.

Z4 Zagato Coupé nie je žiadnym konceptom ani štúdiou, ale reálnym autom. Pri tvorbe dizajnu mali hlavné slovo návrhári z Milána- Adrian van Hooydonk, Karim Habib, Norihiko Harada a Marella Rivolta.

Kupé má červený lak s názvom Rosso Vivace. Keď stojí na slnku, vyzerá to tak, že horí. Jeho krása pôsobí možno miestami až gýčovo. Auto vznikalo ručne. Celá silueta upravenej Z4 pôsobí dynamicky a elegantne. Rukopis Zagata je jasne viditeľný z veľkej diaľky. Mriežka chladiča je vyplnená malými písmenami „z“. Podobné sú aj na predných blatníkoch. Strecha dostala dvojito bublinový tvar.

Takmer žiadne BMW nemá takýto ohnivý dizajn. Zagato by s BMW a ostatnými nemeckými značkami mohlo spolupracovať intenzívnejšie aj na iných projektoch. Hneď by bolo na cestách veselšie.
BMW plánuje upravenú Z4 vyrábať. Prečo nie? Určite sa za ňou každý otočí.

BMW plánuje upravenú Z4 vyrábať. Prečo nie? Určite sa za ňou každý otočí.

Tvorcovia pri dizajnovaní zadnej časti sa inšpirovali BMW 328 Mille Miglia z roku 1940.  V batožinovom priestore je kufor a kabelka, ktoré rovnako pochádzajú od Zagata. Športový interiér dostal šedé kožené čalúnenie.

BMW najprv robilo drahoty a nechcelo prezradiť čo má kupé pod kapotou. Po jeho premiére už vieme, že Zagato prevzalo motor z najsilnejšej Z4. Preplňovaný trojlitrový radový šesťvalec produkuje výkon 225 kW (306 k) a maximálny krútiaci moment 450 Nm. S týmto arzenálom by malo BMW zrýchliť na 100 km/h za 4,8 sekundy a maximálne dosiahnuť 280 km/h.

BMW chce dokonca tento kúsok priniesť do sériovej výroby. Cena, za akú bude Z4 Zagato Coupé na predaj zatiaľ nepoznáme. Určite nepôjde o nič lacné. Nemci by mohli dizajn svojich noviniek častejšie nechávať na Talianov.

Galéria

Galéria: 32 obrázkov