Nový smer prináša ovocie

KIA má nový dizajnérsky smer. Ostatné roky robia ozaj pekné autá. Nový ProCeed, Stinger a teraz aj Optima/K5. Všetko neskutočne pekné kúsky. KIA Motors si môže mädliť ruky, pretože investícia do európskej dizajnérskej špičky, ktorú do svojich služieb pred časom získali, prináša výsledky.

Veľmi zaujímavý je tvar predných aj zadných svetlometov a lesklý strieborný pruh, ktorý sa ťahá po takmer celom bočnom profile auta. K5 má agresívny, no zároveň aj elegantný výzor. Celkovo pôsobí svalnatejšie ako staršia generácia. Auto reálne aj narástlo. Dĺžka sa natiahla o 50 mm na konečných 4 905 mm a šírka sa zväčšila o 25 mm (1 860 mm). Športový charakter taktiež nie je ilúziou. Svetlá výška klesla o 20 mm (1 455 mm) a rázvor sa predĺžil na 2 850 mm, čo by malo priniesť lepšie a športovejšie jazdné vlastnosti. V ponuke budú 16-, 17-, 18- a 19-palcové hliníkové alebo zliatinové disky, v sivom alebo čiernom prevedení, pričom takýto veľký výber z rozmerov nie je často vídaný. 

Ohľadom pohonnej jednotky sa toho veľa nevie, ale očakáva sa, že KIA K5 dostane preplňovaný benzín s objemom 2,5 litra a výkonom šplhajúcom k 300 koňom. Nemal by chýbať ani pohon všetkých kolies a vylúčená nie je ani hybridná verzia. 

KIA K5 bude uvedená na domáci trh už v decembri tohto roka, takže na bližšie technické informácie, ako aj na ukážky interiéru nebudeme musieť dlho čakať. Nová K5 ako Optima nebola pre Európu ešte potvrdená, no snáď sa čoskoro dozvieme viac. Bola by škoda, ak by ostala len v Kórei.