Nová výzva má názov „Lug Nut Challenge“ a prvá zmienka o nej sa objavila pred pár dňami v správach 22 News v americkom štáte Massachusetts. Ako sme už naznačili, v rámci tejto výzvy máte skutočne za úlohu buď povoliť alebo úplne odstrániť matice, respektíve skrutky kolies na cudzom aute a následne zobrať do ruky mobil a nakrúcať, čo sa bude diať.

Že to nie je normálne? O tom asi nik príčetný nepochybuje. Dôsledky takého či podobného činu si dokážeme domyslieť i bez toho, aby sme to skúšali. Nepotrebujete si na aute strihať brzdové hadice, aby ste sa presvedčil, že následne nebude možné s autom zastaviť. A nebudete holými rukami chytať zapnutú žehličku v snahe zistiť, či sa popálite.

Horšie je, že to internetoví umelci samozrejme neskúšajú na svojom aute, to by bolo príliš jednoduché. Najčastejšie svoj nedostatok intelektu testujú na náhodne vybraných vozidlách a objavujú sa už i prvé obete týchto nebezpečných vtipov. Našťastie zatiaľ len v podobe dopravných nehôd po odpadnutí kolesa a nie stratách na životoch, otázkou ale je, dokedy.

„To nie vtip. Ľudia sa môžu vážne zraniť alebo zomrieť,“ hovorí bez obalu a zrozumiteľne Stephen Gonneville, zamestnanec odťahovej služby Interstate Towing v meste Chicopee, kde správy 22 News nakrúcali pre lokálnu televíziu WWLP/NBS reportáž o prvých prípadoch potom, čo ich privolal jeden z postihnutých motoristov. „Ak vám odpadne koleso vo vysokej rýchlosti, môžete trafiť strom, stĺp telefónneho vedenia,“ dodáva Gonneville.

Od pobrežia k pobrežiu

Situácia dospela v niektorých lokalitách tak ďaleko, že si majitelia áut začínajú kontrolovať autá pred jazdou a k podobnej opatrnosti vyzývajú už i miestne autority. A netýka sa to len východného pobrežia. Podobné prípady hlási z Kalifornie aj ABC 10 News a ďalšie pribúdajú.

Médiá sa pochopiteľne obrátili aj na zástupcov čínskej sociálnej siete TikTok patriacej spoločnosti ByteDance, tá sa však k tomuto problému oficiálne zatiaľ nevyjadrila. Že ho ale zaregistrovala, dokazuje okrem iného i skutočnosť, že správcovia siete už začali s vymazávaním inkriminovaných videí na svojej stránke.

zdroj: Shutterstock. ABC 10, 22 News