Tretie najväčšie mesto na Slovensku už vyše roka motoristi obchádzajú z juhozápadu. Prešovská D1 odľahčila mesto od tranzitnej dopravy, v priemere úsekom D1 Prešov, západ – Prešov, juh prejde približne 12-tisíc áut denne. Maximum namerali koncom augusta, kedy intenzita dopravy stúpla až na 20-tisíc vozidiel za 24 hodín. Dopravu aj na tomto úseku čoskoro zintenzívni otvorenie prvej etapy severného obchvatu. Prešovčanov odbremení od áut v meste.

„Úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa plánujeme odovzdať motoristom v lete tohto roka. Motoristom idúcim zo severu na západ alebo opačne ušetrí zhruba 10 minút jazdy v závislosti od dopravnej situácie v meste Prešov,“ informuje Národná diaľničná spoločnosť.

Pribudne druhá etapa

Hneď v prvom roku prevádzky odhadujú diaľničiari priemernú dennú intenzitu dopravy na tomto úseku na zhruba 12-tisíc vozidiel. V desaťročnom horizonte očakávajú intenzitu zhruba 21-tisíc áut denne. V tom čase sa už totiž počíta aj s prevádzkou druhej etapy, ktorá významne zvýši dopravnú intenzitu aj na prvej etape úseku.

Pri druhej etape severného obchvatu Prešova aktuálne prebieha verejné obstarávanie.  Úsek bude mať dĺžku 10,2 km a motoristom idúcim z východu na západ alebo opačne spoločne s I. etapou ušetrí zhruba do 10 minút cestovania.

V roku spustenia úseku do prevádzky sa očakáva priemerná denná intenzita dopravy približne na úrovni 12 500 áut. „Zhruba v desaťročnom horizonte po otvorení predpokladáme, že intenzita stúpne na zhruba 14-tisíc vozidiel za 24 hodín,“ uzatvára NDS.