Príjemná vôňa nového auta či škodlivá zmes výparov z nedávno vyrobených povrchov a čalúnenia?

Pri intenzívnejšom vystavení vyšším teplotám môže byť dlhý pobyt v novom aute zdravotným rizikom. Čínski a americkí vedci zistili, že množstvo rakovinotvorných chemikálií v novom aute zaparkovanom vonku 12 dní prekročilo bezpečné limity.

Stredne veľké SUV vozidlo použité v experimente malo interiér vyrobený z materiálov ako plast, imitácia kože či tkaná látka.

Formaldehyd bol v ňom zistený na úrovniach, ktoré prekračovali čínske národné bezpečnostné normy o 35 %. Karcinogén Acetaldehyd bol nájdený v koncentráciách prevyšujúcich bezpečné limity o 61 %.

Benzén, ďalší karcinogén nachádzajúci sa napríklad v benzíne a cigaretách, tiež zasiahol úroveň, ktorá by bola potenciálne nebezpečná pre vodičov tráviacich v aute dlhé hodiny. 

Povedané inými slovami, prírastok rizika vzniku rakoviny z viacerých prchavých organických zlúčenín zistených v novom aute predstavoval vysoké zdravotné riziko pre vodičov.

Skontrolovali 20 chemikálií

Výskumníci odobrali vzorky vzduchu z auta a pomocou prístrojov merali koncentráciu 20 chemikálií v rôznych časových bodoch.

Hodnoty karcinogénov sa menili vo vnútri zatvoreného auta v závislosti od toho, ako sa menilo vonkajšie počasie. Keď sa auto počas dňa zahrievalo, jeho vnútorná teplota prudko kolísala, a to od 21 °C do 63 °C. Spolu s tým sa menila aj koncentrácia chemikálií, a to v závislosti od teploty povrchov vozidla (pozor, nie teploty vzduchu).

Už skorší výskum z americkej Kalifornie ukázal, že aj krátkych 20 minút jazdy v novom aute môže ľudí vystaviť nebezpečným množstvám benzénu a formaldehydu. Zdravotné riziká pre ľudí (neprekvapivo) stúpajú vtedy, keď musia dochádzať do práce dlhší čas.

Aj keď si výsledky vedeckej práce určite zaslúžia pozornosť, je potrebné mať na pamäti, že vystavenie chemikáliám z nových áut sa dá rýchlo a ľahko obmedziť niekoľkými rozumnými opatreniami. Správne vetranie auta nie je dôležité len v prípade nových áut - prísun čerstvého vzduchu určite nezaškodí ani u jazdených vozidiel.

Zdroj: Sciencealtert.com / foto: cz.depositphotos.com