Vďaka vysokým cenám ropy sa ekonomicky nerentabilný spôsob ťažby a spracovania stáva dostupným.

Hospodárske noviny však v odvolaní sa na tlačovú agentúru Reuters priniesli správu, v ktorej očakávajú revolúciu. Podľa týchto informácií má ropa zlacnieť až o jednu pätinu. Otázkou je, prečo by sa tak malo stať?

Príčinou je ťažba ropy z bridlíc. Ide o ťažbu usadenín, v ktorých sa nachádza kerogén. Počas procesu zvaného pyrolýza sa ropná bridlica bez prístupu kyslíka zahrieva na 450 až 500 stupňov a získava sa ropa. Tento proces ťažby a transformácie bol ešte donedávna príliš drahý a energeticky náročný.

Nižšie ceny benzínov a nafty sú veľmi lákavé. Obávam sa však, že hovoriť o znížení ich cien je ešte veľmi predčasné. Šanca však existuje.

Vysoké ceny ropy mnohým krajinám vyhovujú. Len tak ľahko si ich zobrať nedajú.

Dlhodobo vysoké ceny ropy však spôsobili, že ropné bridlice sa stali ekonomicky rentabilnými. Podľa odhadov môžu cenu ropy stlačiť až na 80 dolárov (59 eur) za barel. Vďaka tomu by mali klesnúť aj ceny benzínov a nafty.

Najväčší boom v nekonvenčnej ťažbe zaznamenali v USA. V tejto krajine sa navyše nachádza dostatočne veľké množstvo ropných bridlíc. Zmeny ťažby by mohli ohroziť Irán, Líbyu, Venezuelu alebo Jemen. Ekonomiky všetkých týchto krajín sa spoliehajú na vysoké ceny ropy.

Zdroj: hnonline.sk

Prečítajte si aj:  Úplný zákaz konvenčných áut sa blíži. Krajiny vytvárajú plány!