Európou sa pomaly začínajú šíriť veľmi nepríjemné nálady. Politici volajú po úplnom zákaze prevádzky vozidiel so spaľovacími motormi. Áno, čítate dobre. Európske štáty už teraz pripravujú plány, kedy zakážu tieto neekologické vozidlá a jedinou možnosťou bude používanie elektromobilov s nulovou priamou tvorbou emisií.

V plánoch Holandska a Veľkej Británie figurujú len elektromobily a hybridy.

Ako prvá krajina, ktorá otvára túto pre nás dnes nepredstaviteľnú tému je Veľká Británia. Strana liberálnych demokratov navrhuje, aby od roku 2040 bola v krajine povolená prevádzka len elektromobilom a hybridom. Aby bol plán šialenosti dotiahnutí dokonca, tak opatrenie sa nemá týkať nákladnej dopravy.

 

Lov na neviditeľného nepriateľa odštartovali aj v Holandsku. Miestni politici navrhujú, aby bol v krajine od roku 2035 zakázaný predaj automobilov so spaľovacím motorom. Majitelia budú môcť svoje skôr kúpené autá aj naďalej používať, ale len do roku 2050. Následne budú v Holandsku jazdiť len hybridy a elektromobily.

 

Politici jednoducho neberú do úvahy technologický vývoj a rozvoj elektromobilov. Dnes nikto nevie s určitosťou povedať či elektromobily budú na tento krok o niekoľko desiatok rokov pripravené. Neodrádza ich ani fakt, že o automobily so žiadnymi priamymi emisiami je v súčasnosti nulový záujem.

Je len otázkou času, kedy začnú o podobnom opatrení uvažovať ďalšie krajiny, prípadne celá Európska únia.

Zvládnu elektromobily nahradiť automobily so spaľovacím motorom o menej ako 30 rokov?

Zákaz predaja a používania spaľovacích áut povedie k veľkým výpadkom príjmov štátnych rozpočtov rôznych daní, ktoré dnes platíme pri kúpe každého litra benzínu, nafty a podobne. To však nevadí, pretože politici majú plán.

 

Jednoducho spoplatnia každú cestu. Najmä v oblasti väčších miest. Poplatok nebude jednorazový, ale motoristi ho budú platiť podľa prejazdenej vzdialenosti a typu vozidla. Platiť budú samozrejme aj majitelia elektromobilov a hybridov. Sny o lacnom vození sa na elektromobiloch budú minulosťou.

 

A čo sa stane s autami so spaľovacím motorom? Nič. Budú to nepredajné kusy, za ktoré majitelia nedostanú žiadnu kompenzáciu.

 

Zdroj: autoexpress.co.uk, autoblog.nl

Prečítajte si aj:  EÚ potvrdila šialený emisný limit na rok 2020. Ceny áut pôjdu hore