Pneumatiky zaostávajú

Vývoj áut za poslednú dekádu ide dopredu raketovým tempom. Stačí porovnať autá napr. z roku 2005 a zo súčasnosti. Mechanika sa až tak nezmenila, ale konektivita, multimediálne systémy, výbavy a asistenčné systémy sú si na míle vzdialené. Oproti tomu pneumatika je v princípe stále gumová obruč ako v dobe vzniku. Mení sa zloženie zmesi, narastajú rozmery a optimalizuje sa. Ide o evolúciu. No chýba tu revolúcia.

Na poli pneumatík nás v budúcnosti čakajú obrovské zmeny. Jednou z vízií je Michelin Visionary Concept - plne obnoviteľná pneumatika bez disku.

Michelin Visionary Concept je však poriadna revolúcia a v budúcnosti zahýbe svetom pneumatík. O čo ide? O pneumatiku, ktorá nepotrebuje disk, je vyrobená z prírodných biodegradovateľných materiálov a ktorej dezén si vytlačíte na 3D tlačiarni. Je kompletné konfigurovateľná, obnoviteľná a recyklovateľná. Defekt nehrozí, ak chytíte klinec, pneumatika sa bude valiť ďalej. Iba tak, akoby sa nič nestalo. Neskutočné? Ani nie, celá idea a infraštruktúra je už pripravená, bohužiaľ, zatiaľ iba na papieri. 

Pre nás, automobilových nadšencov, je najšialenejšou časťou tá o „výmene“ typu vzorky. Mať jednu sadu pneumatík na aute povedzme ako BMW M3 nie je to pravé orechové. Ideálna by bola jedna sada na leto, ďalšia na zimu a posledná povedzme na trackday na okruhu. Aj toto Michelin vyriešil. Keďže v tom čase už bude všetko „smart“ a všetko so všetkým prepojené, navigácia vyhľadá najbližšiu stanicu kde vám pomocou 3D tlače „prekreslia“ dezén podľa potrieb jazdy. Takéto prezúvanie z letných na zimné by sa nám páčilo. A čo sa stane ak svoje pneumatiky opotrebujete? Jednoducho vám opäť nakreslia nový dezén....

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Hudba vzdialenej budúcnosti

Celý koncept znie skvelo, aj keď je ešte v plienkach. Michelin zatiaľ nezverejnil, koľko pneumatiky budú stáť, ako sa vybuduje infraštruktúra a ostatné podrobnosti. Podľa môjho názoru sa bavíme o budúcnosti v rozmedzí 20-30 rokov. Som ale zvedavý, ako zareagujú ostatní svetoví hráči na poli vývoja a výroby pneumatík na veľmi zaujímavú víziu Michelinu.

Zdroj: Michelin