„Aplikáciu, ktorá prispieva k bezpečnosti premávky chcú policajti spraviť nedôveryhodnou.“

Na počudovanie sa nesnažia o zakázanie aplikácie. „Zákon“ zobrali policajti v Miami do vlastných rúk. Stovky z policajtov si stiahli Waze do mobilu a teraz posielajú falošné hlásenia. Aplikáciu tak chcú spraviť nedôveryhodnou. Trochu divné počínanie, nemyslíte?

Policajti to argumentujú úplnými nezmyslami. Oficiálne nevysvetľujú svoje počínanie tým, že vyberú nižšie pokuty, ale niečím úplne iným. „Vystavuje to riziku nás, vystavuje to riziku verejnosť, pretože to zapríčiní viac prestreliek s políciou.“ takto to komentuje Javier Ortiz z miestnej polície. Pritom odkazuje na vraždu dvoch policajtov v New Yorku. Páchateľ vraždy totiž niekoľko hodín pred trestným činom zdieľal screenshoty z Waze. Súvislosti v prepojení vraždy a aplikácie ale vôbec nedokázali. A ani nemohli. Páchateľ odhodil telefón viac ako tri kilometre od miesta vraždy.

Miamskí policajti pridávajú do aplikácie falošné hlásenia.

„Pokiaľ chce niekto spáchať odporný zločin alebo strieľať po policajtoch, nepotrebuje k tomu Waze.“ hovorí Scott Israel, šerif z Browardu. Naopak, aplikácia pomáha k bezpečnosti premávky. „Väčšina ľudí jazdí opatrnejšie, pokiaľ sú v okolí policajti.“ uviedol  Julie Mossler, hovorca Waze.

Vďaka aplikácii Waze sa vodiči nedozvedia len o policajtoch, ale aj o iných nebezpečenstvách na ceste, medzi ktoré patria odstavené autá, nehody, námraza, prekážky na ceste a pod. Waze tiež dokáže informovať o zápchach na trase, a preto sa im vodiči môžu vyhnúť.

Policajti dosiahli úplny opak toho čo chceli. Po medializácii prípadu totiž začali vodiči sťahovať navigáciu Waze vo veľkom.

Primárnym cieľom polície je „pomáhať a chrániť“. Policajti v Miami sa ním asi neriadia. Aplikácia, ktorá zlepšuje bezpečnosť na cestách sa im nepáči a aktívne proti nej bojujú...

Celá situácia by sa dala jednoducho vyriešiť. Tvorcovia aplikácie by mohli zakázať pridávanie pozícií policajtov. Samotných policajtov by určite potešili, ale určite by sklamali množstvo užívateľov. A to si nemôžu dovoliť.

Zaujímavosťou je, že medializácia prípadu bola pre Waze dobrou propagáciou. Podľa štatistík AppStoru si aplikácia polepšila v rebríčku predajnosti o 4 miesta. Z 12. miesta stúpla na 8. miesto. Policajtom sa teda podaril presný opak. Namiesto toho, aby užívateľov od aplikácie odradili, pritiahli mnohých ďalších. :- )

A čo vy používate Waze? Stretli ste sa s falošnými správami na policajtov aj u nás?

Zdroj: nbcmiami, autoforum