Skalní priaznivci modelového radu Porsche 911 považujú prítomnosť plnohodnotnej manuálnej prevodovky v ponuke za neoddeliteľnú súčasť auta. Pre mnohých predstavuje historický odkaz a udržiava stálu základňu fanúšikov modelu. A nič na tom nemení ani fakt, že súčasná doba manuálnym prevodovkám v športových autách nepraje. Uvedomuje si to aj samotné Porsche, ktoré tak dostáva ďalšiu príležitosť, ako sa odlíšiť a pritiahnuť k sebe nových zákazníkov. A neboli by to Nemci, keby to marketingovo nevyužili.

Majitelia "automatu" dostanú v Porsche 911 na stredovom tuneli namiesto páky voliča len malý elektronický joystick (podobne ako pri novom Golfe aj Octavii).

Na želanie a zadarmo

Do verzií Porsche 911 Carrera S a 911 Carrera 4S tak začína oficiálne ponúkať sedemstupňovú manuálnu prevodovku. Bude k dispozícii rovnako pre kupé aj kabriolet, pričom si za ňu nebude pýtať žiadny príplatok. Zdá sa vám pýtanie príplatku za mechanicky jednoduchšiu prevodovku nelogické? V prípade aktuálneho Porsche 911 je situácia trochu iná, než to bolo v minulosti. Kým kedysi technický vývoj počítal od začiatku s prítomnosťou manuálnej prevodovky a zástavba výrobne drahšieho „automatu“ predstavovala ďalšie konštrukčné komplikácie, dnes je to úplne naopak. Nová generácia modelu 911 bola od začiatku konštruovaná prioritne pre osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku PDK, zatiaľ čo prítomnosť manuálnej prevodovky žiada drobné konštrukčné úpravy.

Sedemstupňová manuálna prevodovka je o 38 kg ľahšia ako osemstupňový dvojspojkový "automat" PDK.

Ušetrí hmotnosť, ale zníži maximálnu rýchlosť

O manuálnej prevodovke Porsche zatiaľ hovorí len v súvislosti s americkým trhom, dá sa však očakávať, že čoskoro sa uvedená konfigurácia objaví aj na Starom kontinente. Vychádzajúc z informácií o amerických špecifikáciách, manuálna prevodovka, ktorá je súčasťou balíčka Sport Chrono, zníži hmotnosť auta o 38 kg, predĺži zrýchlenie z 0 na 96 km/h na 4,0 (+ 0,3 s) a pôvodnú maximálnu rýchlosť 308 km/h zníži na 305 km/h.

Podrobné technické špecifikácie európskych verzií Porsche 911 fabrika zverejní až v čase príchodu manuálnej prevodovky aj do Európy.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov