Súčasné predbiehanie je nebezpečnejšie. Spoliehate sa skôr na úsudok toho prvého, ako na vlastný. Keď si nie ste istí, počkajte.

Predchádzanie, predbiehanie, obiehanie a iné slovíčka popisujú jedno a to isté. Je to mimoriadne nebezpečný jav. Nebezpečnosť si máloktorý vodič uvedomuje. Menšie vzdialenosti od áut, vyššia rýchlosť, a dokonca aj klesajúci rozhľad. S tým všetkým rastie riziko nehody...


Na cestách sa pohybuje čím ďalej, tým viac áut. Aktuálne sa na medzimestských cestách niekedy vytvárajú doslova prúdy vozidiel. Stačí, že na čele kolóny je pomalší vodič, tak sa ostatní netrpezliví vodiči rozhodnú predchádzať. Celkom bežným javom je, že v tejto situácii predchádza viacero vozidiel naraz. Začne prvý v prednej časti, v strede prúdu začne druhý a na jeho konci povedzme tretí... Vychádza sa z predpokladu, že keď ide prvý, tak môže aj druhý a tretí. Tento spôsob predbiehania je možný len na vhodných úsekoch s dostatočným rozhľadom, bez zákrut a horizontov. Zároveň nie je jedno, akým autom predchádzate (dynamické parametre) a čo predchádzate (traktor, autobus, ťahač s návesom, 2x ťahač s návesom). Prvý môže mať auto s vyšším výkonom a predchádza osobák. Vy s bežným autom pri predchádzaní autobusu už stíhať vôbec nemusíte. Tiež sa bežne stáva, že sa jednoducho nemáte kam zaradiť, lebo kým predbiehací manéver ukončíte, medzera sa medzi autami zmenší. Práve preto chcem pripomenúť tieto premenné, ktoré sú pre bezpečné predchádzanie neodmysliteľné. 

Mimoriadne veľký pozor si pri tomto predchádzaní dávajte na vodiča, ktorého práve v danú chvíľu predchádzate. Ten sa môže v danej chvíli rozhodnúť tiež predchádzať. Zbrklo, bez smerovky. 


Zároveň by som chcel dať do pozornosti situáciu, ktorá vzniká pri predchádzaní v naoko prehľadných zákrutách napr. na rôznych horských prechodoch s kľukatými cestami, kde je povedzme prerušovaná čiara. Sú tam miesta, kde povedzme chvíľu (sekundu – dve) protismer vôbec nevidíte, hoci pred tým ste mali dostačujúci rozhľad na miesto, kam smerujete. Počítajte s tým, že sa odtiaľ môže vyrútiť motorkár či vodič, ktorý ide vysoko cez limit MPRky (max. povolenej rýchlosti).  

PREDCHÁDZATE, KEĎ PRED VAMI PREDCHÁDZA INÝ VODIČ?
  • Áno, pravidelne ( 5% )

     

  • Áno, občas ( 63% )

     

  • Nie ( 32% )

     

Odpovedalo 279 ľudí  

Foto: gmx.at