Nulová úmrtnosť na cestách EÚ aj keď v daný deň je zatiaľ utópia. Každý však môže prispieť, aby bolo na cestách bezpečnejšie.

O projekte Edward sa na Slovensku veľa nevie. Spomenie sa výnimočne. Vo svete to je iné. Projekt EDWARD zaznamenal veľký ohlas aj na sociálnych médiách, pričom na Twitteri sa vďaka 8 813 odkazom v priebehu 48 hodín dostal k viac ako 25 miliónom používateľov (v roku 2016 ich bolo 19,5 milióna). #ProjectEDWARD bol najpopulárnejšou témou na Twitteri v Írsku, štvrtou najpopulárnejšou vo Veľkej Británii a piatou najpopulárnejšou v Nemecku.

Chceme ho propagovať aj u nás. Každý zachránený život je veľký úspech. Informujeme o ňom každoročne. Ide o deň, keď by všetci mali zložiť sľub, v ktorom je nutné dodržiavať tieto body: 

 • rodinu, priateľov a kolegov vyzývať k zvýšenej ostražitosti na cestách,
 • jazdiť so zapnutými svetlami (denné svietenie nie je povinné vo všetkých krajinách EÚ),
 • jazdiť najbezpečnejšie, ako môžeme a dodržiavať pravidlá cestnej premávky,
 • byť ohľaduplný voči chodcom, cyklistom, a najmä deťom a starým ľuďom,
 • dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť a prispôsobiť rýchlosť stavu a povahe vozovky,
 • zvýšiť pozornosť v blízkosti škôl a v obytnej zóne,
 • nesadnúť si za volant opitý, alebo inak neohrozovať ostatných účastníkov cestnej premávky, ktoré by sme si privodili požitím alkoholu alebo inej návykovej látky,
 • mať maximálny možný rozhľad a prehľad o momentálnej situácii v cestnej premávke,
 • vždy používať bezpečnostné pásy a dbať na to, aby ich používali i ostatní,
 • nepoužívať mobilný telefón počas šoférovania,
 • jazdiť s čistou hlavou, zbytočne sa nerozptyľovať maličkosťami,
 • byť dobrým príkladom ostatným pasažierom a jazdiť pokojne a bezpečne.
Projekt EDWARD zaznamenal v minulých rokoch veľký ohlas aj na sociálnych médiách, pričom na Twitteri sa vďaka 8 813 odkazom v priebehu 48 hodín dostal k viac ako 25 miliónom používateľov (v roku 2016 ich bolo 19,5 milióna). #ProjectEDWARD bol najpopulárnejšou témou na Twitteri v Írsku, štvrtou najpopulárnejšou v Spojenom kráľovstve a piatou najpopulárnejšou v Nemecku. Populárny bol aj v Španielsku a ďalších krajinách. Chceme ho spraviť populárnym aj u nás. Každý záchranený život je veľký úspech. 

Tento rok sa projekt EDWARD uskutoční v stredu 19. septembra a má podporu 28 európskych krajín, ako aj európskej komisárky pre dopravu Violety Bulc. Na druhej strane prichádza aj čoraz viac partnerov z verejného a hlavne súkromného sektora.

Generálny tajomník Tispolu, Ruth Purdie, povedal: „Deň bez smrteľnej dopravnej nehody je vízia, ktorú by sme chceli dosiahnuť každý deň, nielen jeden deň v roku. Vidíme, že projekt EDWARD je jednoduchým, ale za to vysoko efektívnym nástrojom na zvyšovanie povedomia o tom, či sa v samotný deň stane menej smrteľných dopravných nehôd. Znižovanie počtu tragických dopravných nehôd musí ostať prioritou pre všetky krajiny. V prvom desaťročí tohto storočia došlo k výraznému zlepšeniu. Potom to začalo stagnovať. Preto je nevyhnutné, aby sme naše úsilie navýšili a dosiahli tak dlhodobo znižujúci sa trend úmrtí. Sme presvedčení, že hodnota stanovených cieľov je vysoká, a že podpora všetkých subjektov v oblasti môže mať veľký vplyv na zníženie úmrtnosti. Musím však povedať, že nulová úmrtnosť už tento rok, 19. septembra, je nereálna a vysoko nepravdepodobná. Áno, nula je cieľom, ale víťazstvom pre nás je aj masívne zníženie priemernej úmrtnosti v daný deň. Žiadame teda, aby sa všetci účastníci cestnej premávky zamysleli nad jednoduchou otázkou: Čo môžem urobiť pre vyššiu bezpečnosť na cestách?“

Ďalej povedala: "Žiadame každého účastníka cestnej premávky, aby zvážil spôsoby a možnosti, ako môže znížiť riziko nehody a zlepšiť bezpečnosť, aby sme pomohli dosiahnuť cieľ. Preto prosím, podporte projekt EDWARD, podpíšte sľub a vyzvite všetkých svojich priateľov, aby urobili to isté. Spoločne to môžeme dokázať. "

Írsky minister dopravy Shane Ross sa k projektu vyjadril nasledovne: „Naozaj by som veľmi rád podporil každého, aby sa aktívne zúčastnil tohtoročného dňa bez smrteľnej dopravnej nehody. Projekt EDWARD je príležitosťou pre všetkých účastníkov cestnej premávky v celej Európe, aby spoločne bojovali za jeden cieľ.  


Hlavný predstaviteľ projektu Aidan Reid z írskej dopravnej polície povedal: „Žiadame každého účastníka cestnej premávky, aby tento projekt podporil. Jednoducho sa preklikajte na stránku projektu Edward. Každý z týchto sľubov pomáha zachrániť životy, bez ohľadu na to, ako cesty využívate. Minulý rok v daný deň na írskych cestách nikto nezomrel. Radi by sme, aby tento trend pokračoval aj tento rok a postupne sa prepracovali k absolútne 0 úmrtnosti na cestách.“

Tak čo? Podporíte túto myšlienku aj vy? 

Sľub môžete zložiť tu