Bežný človek by si tie rozdiely možno ani nevšimol. Detailistom však neuniknú drobné úpravy, ktoré vo výsledku robia sošku Spirit of Ecstasy trochu inou. Strieborná lady už nestojí s takmer vyrovnanými nohami, sú naopak skrčené a jedna z nich je posunutá mierne vpredu. Telo je naklonené dopredu a poloha rúk s jej róbou, ktoré sú často mylne považované za krídla, je taktiež o čosi iná. Stále smerujú mierne dohora, ale sú viac položené horizontálne.

Nová vs stará soška

Prečo bola táto zmena dôležitá? 

Tiež som si najprv kládol túto otázku, no Rolls-Royce ju obhajuje lepším aerodynamickým tvarom sošky. Celkovo je Spirit of Ecstasy menšia (82,73 vs. 100,01 mm) a zároveň kladie vzduchu menší odpor. Na cestách sa však hneď ešte neobjaví. Dostane ju totiž až prvý sériový elektromobil, ktorý automobilka momentálne pripravuje. Ide o Spectre, ktorý má podľa automobilky koeficient odporu vzduchu len 0,26 a aj svojou troškou tomu vraj prispela aerodynamicky upravená soška na maske. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Spirit of Ecstasy je najznámejší a najžiadanejší automobilový maskot na svete. Je viac ako len symbolom, je stelesnením našej značky a konštantným zdrojom inšpirácie a hrdosti pre samotnú značku a jej klientov,“ tvrdí generálny riaditeľ Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös. „Vo svojej novej podobe má úhľadnejšie a ladnejšie tvary a je preto dokonalým symbolom pre najaerodynamickejší Rolls-Royce, ktorý sme kedy vyrobili.“ 

Súčasná soška ostane na všetkých súčasných modeloch so spaľovacím motorom, pričom nová verzia bude zatiaľ výsostnou záležitosťou elektromobilu. Premiéra spomínaného Rolls-Royce Spectre by mala prebehnúť v roku 2023.

Zdroj: Rolls-Royce