Otázka je jasná. Poznáte odpoveď? Nie? Dozviete sa ju v článku :) 

Viacerí ste možno tušili, že ide o veľký chyták. Najväčším exportérom áut z USA je BMW. Ale pozor. Nejde o počet, ale o hodnotu. Údaje pochádzajú z amerického ministerstva financií. BMW má v krajine neobmedzených možností iba jednu továreň. Ide o montážny závod Spartanburg v Južnej Karolíne, ktorý sa prevažne špecializuje na výrobu SUV radu X. Aktuálne sa pripravuje na výrobu nového modelu X7. BMW si znova upevnilo miesto ako popredný vývozca nových automobilov zo Spojených štátov.


"Južná Karolína, ako vedúca krajina v exportnom predaji finálne dokončených osobných vozidiel, predstavuje viac ako 16 % celkového podielu na trhu v USA," povedal obchodný tajomník Bobby Hitt. "Toto číslo dokonale zobrazuje bezkonkurenčnú globálnu konektivitu a postavenie významného hráča v globálnom automobilovom priemysle."

V minulom roku spoločnosť BMW Manufacturing v Južnej Karolíne postavila 371 284 vozidiel – čo je približne 1400 za deň. Z nich vyviezli 272 346 kusov - čiže zhruba 70 percent ich celkovej produkcie. Väčšina z nich odišla z USA cez neďaleký prístav Charleston s celkovou hodnotou približne 8,75 miliardy dolárov. Zvyšných 13 percent, ktoré neexportovali cez Charleston, odišli do sveta cez prístavy v Georgii  (Savannah a Brunswick) a na Floride (Jacksonville, Miami a Everglades).

Závod BMW tiež patrí medzi jedny z najviac "Eco" v Amerike. Produkuje takmer polovicu energie z metánového plynu, privádzaného z neďalekej skládky a premenenej na elektrinu dvoma turbínami. Taktiež prevádzkuje najväčšiu flotilu vodíkových vysokozdvižných vozíkov a ostatnej hybnej techniky na svete a čerpá dostatok elektrickej energie zo solárnych panelov na streche, aby mohli napájať elektrické siete vo fabrike.

Foto: www.autoauctionmall.com