Tesla Model 3 prekonala svoj vlastný rekord vo vzdialenosti prejdenej elektromobilom za 24 hodín. Predchádzajúcu hodnotu 2644 km prekonala o 137 km (2781 km). O rekord sa zaslúžil Nór,  Bjørn Nyland, spolu s jeho ko-pilotmi. Rekordná jazda sa uskutočnila na diaľnici v severnom Nemecku, kde platí heslo: „no limit“. V prípade, že máte neúrekom voľného času, jazdu si môžete pozrieť na YouTube, kde bola aj naživo streamovaná. 

Priemerka na diaľnici 160 km/h

Spanilá jazda prebehla na „okruhu“, ktorý si Bjørn Nyland vytvoril na diaľnici A20 v Nemecku. Táto destinácia bola zvolená z dôvodu neobmedzenej maximálnej rýchlosti a veľmi dobrej dostupnosti výkonných nabíjacích staníc. Tie sú schopné dobiť elektromobil pomerne rýchlo. Vďaka tomu sa nemuseli až tak starať a spotrebu a ísť 80 km/h za kamiónmi, ale mohli to páliť aj 160 km/h. Priemerná rýchlosť bola skoro 116 km/h, vrátane zastávok na doplnenie šťavy. Na diaľnici bola priemerka práve 160 km/h, čo znamenalo prejdenie jedného zvoleného okruhu za menej ako hodinu. Nasledovala zastávka a v priebehu 15 – 16 minút, dobitie na zhruba 52 %. A takto dookola 24 hodín.  

Tesla Model 3 Long Range má pri priemernej rýchlosti 120 km/h na diaľnici dojazd asi 425 km. 20 min dobíjania na rýchlonabíjačke vám ponúkne asi 2,5 hodiny jazdenia (cca 300 km). Pri rýchlostiach okolo 160 km/h je dojazd pochopiteľne nižší, avšak, vďaka rýchlemu dobíjaniu bola optimálna rýchlosť vzhľadom na trasu prejdenú za čas vypočítaná na spomínaných 160 km/h. 

Vľavo Bjørn Nyland a za ním Tesla so SK špz

Bjørn Nyland chcel týmto rekordom ukázať, akú veľkú vzdialenosť dokážu po diaľnici prejsť elektromobily v dnešnej dobe. Aj keď jeho jazda nemá až takú veľkú výpovednú hodnotu pre ľudí vlastniacich elektomobil (jedine, že by ste sa chceli 24 h točiť v kruhoch po diaľnici), je obdivuhodné, akú vzdialenosť dokázala Tesla Model 3 zvládnuť. 

Zdroj: cleantechnica.com