Od 25. novembra platia na Ukrajine nové sankcie za porušenie colných predpisov...

To, čo sa stalo dnes, nečakal asi nikto. Nikomu nedali vôbec nič vedieť. Neboli informované žiadne média.

Čo sa vlastne na Ukrajine deje? Jednoducho sa Ukrajinci na autách s „euroznačkami“ nemôžu vrátiť domov ani na tých 5 dní, bez toho aby zas raz opustili krajinu. Výnimku totiž upravili. A to tak, že pri každom prekročení musia uhradiť určitú formu vratnej zábezpeky za auto - vratný poplatok. Lenže pokiaľ mám správne informácie, tak žiadny z colníkov nemá k tomu manuál, nedostali žiadne pokyny, ako potom poplatok pri opustení krajiny vrátiť... To je kocúrkovo, nemyslíte si? 

Od 25. novembra platia na Ukrajine nové sankcie za porušenie colných predpisov. Maximálna pokuta za prekročenie doby auta na Ukrajine je 170-tisíc hrivien (cca 6000 eur) alebo rovno jeho samotná konfiškácia. Na základe toho vypukla masívna protestná akcia už dnes poobede po celej Ukrajine v blízkosti hranice so schengenským priestorom.

Dokonca ani tí, ktorí boli toho času doma na aute s „euroznačkami“, sa nemôžu dostať s týmto autom naspäť do krajiny EÚ. Musia auto čím skôr prepísať na ukrajinské značky. Cena prepisu? Neskutočná. Čim staršie auto s väčším objemom, tým vyšší poplatok. Potom sa môže stať, že prihlásenie 20 rokov starého Passatu 1,9 TDI vyjde rádovo na tisícky eur. Ak sa auto v krátkom čase neprehlási, bude majiteľa čakať sankcia od zhruba 700 eur, až po zhabanie celého auta!  

Vyššie spomínaný poplatok na colnici sa priemerne pohybuje vraj na úrovni 2000 - 3000 eur! Koncová suma nie je známa. Rovnako ako v prípade poplatku na hranici to  závisí od rôznych vlastností konkrétneho auta.

Pre väčšinu obyčajných pracujúcich Ukrajincov je toto obmedzenie likvidačné. Jediný spôsob, ako sa môžu dostať domov, je nechať auto v blízkosti hraničného priechodu. Myslíte si, že máme k dispozícii voľné parkovacie miesta pre toľko vozidiel? Nemáme... Obce nemajú na takú investíciu peniaze. 

Mimochodom, na Ukrajine je zhruba 450-tisíc vozidiel na euroznačkách. Zhruba polovica z nich nerešpektovala pravidelné opustenie krajiny každých 5 dní. 

Ľudia, ktorí chcú cestovať na UA, nech si pribalia poriadnu dávku trpezlivosti. Ešte väčšiu, ako po ostatné dni. 

Foto: FB