Trestná sadzba za závažné nehody má byť v Británii navýšená. Vinným vodičom bude hroziť doživotie.

Týka sa to predovšetkým mimoriadne nebezpečného konania, ktorým vodič spôsobí smrť. Ide o šoférovanie pod vplyvom alkoholu alebo drog, alebo úmyselnou nebezpečnou jazdou. 

Zároveň vodič, ktorý spôsobí smrť v dôsledku prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti, pretekania, či používania mobilného telefónu, dopadne presne rovnako. Z aktuálneho maximálneho trestu 14 rokov nepodmienečne sa tak rázom stane doživotie.  Takéto konanie sa v britskom trestnom zákone posunie na úroveň trestného činu zabitia.

Vláda tiež uvažuje kodifikovať samostatnú skutkovú podstatu trestného činu, ktorá bude spočívať v usmrtení v dôsledku neopatrnej jazdy. Zatiaľ sa nevyjadrili, aká bude maximálna výška trestu.

OVPLYVNÍ HROZBA VYSOKÉHO TRESTU BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH?
  • Áno ( 31% )

     

  • Nie ( 65% )

     

  • Neviem ( 4% )

     

Odpovedalo 210 ľudí  

Popravde neviem, čo si mám o tomto návrhu myslieť. Áno, je pravda, že auto je v podstate zbraň. V súčasnej premávke je niekedy doslova zázrak, že sa závažná nehoda nestane. Objasňovanie dopravných nehôd je zložitý proces a dokázať niektoré porušenia bude veľmi ťažké. Možno jediné, s čím pri doživotnom treste súhlasím, je spôsobenie smrteľnej nehody vodičom, ktorý je pod vplyvom alkoholu alebo drog. Týmto nechcem ospravedlňovať iné nezodpovedné konania niektorých vodičov, ale po dlhšom rozmýšľaní si nie som úplne istý, či by bol správny krok sedieť celý život za nehodu, ktorá vznikla aj malým prekročením maximálnej povolenej rýchlosti. Predpokladám ale, že tento trest bude zohľadňovať reálne prekročenie rýchlosti až od určitej konkrétnej hranice. Taktiež si nie som úplne istý tým, že vysoký trest zlepší bezpečnosť na cestách. 

Zdroj: Tispol