Volkswagen sa má do 4 rokov zbaviť 5 - 7 tisícov

VW Group v snahe ušetriť takmer 6 miliárd eur a zvýšiť maržu o 6 % plánuje do roku 2023 znížiť počet zamestnancov o 5- až 7-tisíc (cca 2 % pracovnej sily). Chcú však uprednostniť predčasný odchod do dôchodku ako prepustenie. Zatiaľ nechcú povedať konkrétnejšie, o ktoré závody alebo oddelenia pôjde.

Aké zmeny sa ešte chystajú? VW oznámil, že v najbližších rokoch chce oddelenie softvérového inžinierstva posilniť o 2000 nových zamestnancov. Pripravujú sa na plne autonómne autá. Tvrdia, že doteraz sa tejto oblasti nekládla veľká váha. V podstate šlo len o kvalitný infotainment.

Ford bude škrtať hlavne v Nemecku

Ford chystá reštrukturalizáciu. Najviac to postihne Nemecko. Tam je ohrozených až 5000 pracovných miest, ktorých zrušenie má priniesť vyššie zisky. Ford, rovnako ako VW, sa snaží vyškrtať predovšetkým zamestnancov tým, že odídu do predčasného dôchodku, alebo na vlastnú žiadosť. Prepúšťanie chcú vykonať sociálne. Mimochodom, celkovo Ford zamestnáva zhruba 53 000 ľudí, z toho 24 000 ich je v Nemecku.

Nie je tajomstvom, že automobilový priemysel zažíva krušné chvíle. Tento priemysel sa za posledných pár rokov rýchlo zmenil, priestor dostáva viac ekológia a umelá inteligencia, spaľovacie motory sa odsúvajú do úzadia. K tomu prirátajte ekonomické smery USA, nezodpovedané otázky týkajúce sa Brexitu, a turbulencie v biznise sú na svete.

Ford ešte v roku 2018 oznámil, že zastaví výrobu značnej časti produkcie v USA, a to hlavne z finančných dôvodov. Tým krokom vyrátali úsporu až 11 miliárd dolárov. Vo francúzskom Bordeaux, kde vyrábajú prevodovky, tiež stratí prácu 800 ľudí.  

Možno ste už počuli, ale Ford spoločne s VW spoja svoje sily pri vývoji a výrobe ľahkých úžitkových vozidiel, čo má priniesť ďalšiu úsporu financií.