Pochybnosti bokom, kvalita je vyššia

Počas interview pre Go Auto senior viceprezident Volva Robin Page spomína, že rozhodnutie vyrábať v Číne sprevádzali pochybnosti o celkovej kvalite. Tie však automobilka vyvrátila. „Zistili sme, že kvalita áut je v Číne dokonca lepšia ako v Európe. Každého trápila potencionálna kvalita výroby, ale akonáhle sme začali, bola celková kvalita vyššia,“ tvrdí Page. Veľmi zaujímavé tvrdenie, Page však mohol myšlienku rozvinúť a informovať, v ktorých aspektoch sú Volvá vyrobené v Číne lepšie. Kvalita je veľmi široký pojem, aj keď jeho tvrdenia nespochybňujem. Dáva však jeden dôvod, a ten je prekvapivý.

Volvo S90, made in China

Rozdielom je automatizácia

Pre mnohých bude prekvapením, že práve nižšia miera automatizácie zabezpečila vyššiu kvalitu. „Ak mám byť úprimný, v Európe kladú veľký dôraz na automatizáciu výrobného procesu a roboty. Tým pádom nemáte možnosť manuálneho dolaďovania. V Číne majú pre výrobné úkony viac ľudí, menej automatizovanej techniky, čo vo výsledku dáva možnosť prísnejších výrobných tolerancií... A detailnejších doladení. Nie sú to výrazné rozdiely, čísla však hovoria v prospech výroby v Číne.“ 

Volvo presunulo výrobu veľkého sedanu S90 do Číny v roku 2016. Ako automobilka, ktorá chce elektrifikovať celý modelový rad, plánuje v Číne vyrábať rôzne elektrifikované a plne elektrické modely budúcnosti.

Zdroj a foto: Volvo, carscoops