"Evolúcia kľúčov"

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Digitálny kľúč

Mobilný telefón so sebou na rozdiel od kľúčov od auta vláčime aj tam, kam by sme asi nemuseli. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že keď sa ponáhľam, kľúče od auta často neviem nájsť a na rozdiel od telefónu ich nemôžem prezvoniť. Podobne sú na tom zrejme aj pracovníci Volva, ktorí sa s kľúčmi rozhodli rozlúčiť. Vymysleli totiž aplikáciu digitálny kľúč, ktorá na báze rozhrania bluetooth 4.0 dokáže auto odomknúť, zamknúť, naštartovať a tým nahradí klasické, fyzické kľúče. Systém bluetooth 4.0 je zaujímavý aj tým, že oproti predchodcovi výrazne znižuje spotrebu batérie. Celý systém bude fungovať podobne ako „keyless go“. Stačí sa priblížiť k autu a ono sa odomkne. Vzdialenosť potrebná na odomknutie sa dá zväčšovať alebo zmenšovať. Mobilné dáta pri tom všetkom vôbec nie sú nutnosťou.

Neodškriepiteľnou výhodou digitálnych kľúčov je, že v jednom telefóne ich môže byť naraz niekoľko, čím odpadá nutnosť nosiť so sebou viaceré kľúče. K výhodám nesporne patrí aj požičiavanie si áut z požičovne. Auto si rezervujete ešte na letisku a obratom vám príde digitálny kľúč. Keď vystúpite z lietadla, pomocou GPS si nájdete auto a môžete bez nepríjemného čakania vyraziť na cesty. Posielanie digitálnych kľúčov bude možné aj v rámci rodiny, medzi priateľmi alebo kolegami. V tomto prípade pôjde zrejme o jednorazové digitálne kľúče, ktoré by zamedzili neželanému, opakovanému používaniu auta vašimi známymi respektíve kolegami.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Po prvýkrát Volvo túto technológiu odskúša už túto jar na göteborskom letisku vo Švédsku, kde sídli jej spoločnosť Sunfleet. Tá sa špecializuje na spoločné využívanie áut, čo znamená, že pracovníci si vezmú auto, ktoré je práve k dispozícii. Už v roku 2017 vybaví Volvo novou technológiou aj limitovaný počet komerčne dostupných vozidiel. Ak patríte medzi nadšencov nových technológii a plánujete kúpu nového Volva, možno by ste ju mali odložiť a počkať si na digitálny kľúč. Nedá mi však nezamyslieť sa nad scenárom, v ktorom sa majiteľovi vybije telefón. Nie je nezvyčajné, že ľudia prídu s vybitým telefónom do auta a napichnú si ho na nabíjačku. No čo ak sa do auta vôbec nedostanú? Našťastie, Volvo pre istotu ponechá v ponuke fyzické kľúče aj do budúcnosti.