Život je čoraz drahší. Aby sa ľudom vracali ich výdavky, snažia sa svoj majetok zdieľať za odplatu. Kde je však tá pomyselná hranica, čo ešte áno, a čo už nie?  

Nie je žiadnym tajomstvom, že ziskuchtivci v mestách poskupovali voľné plochy, a na rôznych upravených alebo aj neupravených povrchoch ponúkajú parkovanie za odplatu. V niektorých lokalitách je to celkom výhodný biznis. K tomu si prirátajte rôzne nastavené parkovacie politiky miest a obcí a prídete na to, že sa v tomto sektore točia pekné peniaze. 

Zdieľané parkovanie je už tiež staršia myšlienka. Ja som však narazil na jeden blog. Už samotný názov ma oslovil, tak som klikol a čítal. Preto z neho použijem niektoré nie úplne overené informácie. Autor tvrdí, že na Slovensku by sa automatizované vyhľadávanie parkovacích miest asi neuživilo. Mám však vedomosť, že niektoré menšie mestá na Slovensku sa už s touto myšlienkou dlhšie pohrávajú, keďže problematika parkovania nie je čistou doménou veľkých metropol. Osádzajú sa senzory na parkovacie miesta a aplikácia ukazuje užívateľom lokality, či konkrétne boxy, kde bezproblémovo zaparkujú.

V čom teda spočíva možné riešenie s názvom zdieľané parkovanie? Parkovacie miesta sa u nás kupujú za nie malé peniaze. Či už vnútorné, alebo tie vonkajšie, verejne prístupné, alebo za bránou, či rampou. Zvyčajne ide o rezidenčné boxy určené pre obyvateľov priľahlej budovy. Logicky teda vyplýva, že človek, ktorý sa presúva do zamestnania autom, necháva tento box voľný zhruba 10 - 12 hodín denne. Práve v čase, kedy by tento box mohol využiť iný človek, ktorý pracuje v lokalite, a zažíva každodenne problém s parkovaním.

MYSLÍTE SI, ŽE BY ZDIEĽANÉ PARKOVANIE RIEŠILO PROBLÉMY?
 • Určite áno ( 8% )

   

 • Áno, avšak dôležitý by bol pomer cena/protihodnota ( 48% )

   

 • Nie, je to u nás ešte stále zbytočné ( 33% )

   

 • Neviem ( 11% )

   

Odpovedalo 61 ľudí  

S verejne dostupnými súkromnými parkovacími miestami by to asi až taký problém nebol. S tými vnútornými tu je však väčší problém, keďže hrozia silnejšie bezpečnostné hrozby nielen pre majiteľa boxu, ale aj pre ostatných, keďže zvyčajne je tento priestor prepojený aj s časťou určenou na bývanie. A tak by sa hocikto mohol relatívne ľahko dostať do budovy. Priestor by bolo nutné zabezpečiť, a to by znamenalo ďalšie výdavky, ktoré by sa následne premietli do ceny. 

Možných problémov je viac. Čo ak človek zaparkuje na susednom parkovacom mieste, lebo sa pomýli? Kto to bude riešiť? Správca budovy? Držiteľ parkovacieho miesta? Alebo polícia?  A podobných problémov, ktoré už teraz každodenne ľudia s vlastnými parkovacími boxami riešia, je oveľa viac. 

Voči tomuto nápadu nie som vôbec skeptický. Práve naopak. Avšak si nie som istý, či sa dá dotiahnuť do dokonalosti v nasledujúcich pár rokoch na našom území. 

FOTO: Shutterstock