Elektrické vozidlá sú vraj v praxi nepraktické a ich batérie oberajú ľudstvo o vzácne zdroje, uviedli zákonodarcovia zo štátu Wyoming. Návrhom zákona preto chceli „chrániť štátne hospodárstvo, ktoré je do značnej miery postavené na rope a plyne“. Práve štát Wyoming je ôsmym najväčším producentom ropy v krajine.

Takáto legislatíva by bola v kompletnom rozpore s tým, o čo sa snaží Brusel. EÚ dosiahla zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035 a s rovnakou iniciatívou prichádzajú aj vybrané štáty USA.

V prípade nastal zvrat

O to prekvapivejším bol preto návrh zo strany republikánskych zákonodarcov. Najnovšie sme sa dočkali v rámci ich iniciatívy dôležitého zvratu. Zdá sa totiž, že senátor Jim Anderson, ktorý návrh legislatívy pôvodne predstavil, v skutočnosti nechce, aby bol predaj elektrických vozidiel naozaj zastavený. "Vôbec nemám problém s elektrickými vozidlami," cituje Washington Post slová Andersona. Každý, kto si chce kúpiť elektrické vozidlo, by mal mať slobodu sa tak rozhodnúť, dodal.

Jeho návrh zákona bol vraj motivovaný nedávnym krokom Kalifornie pristupujúcej k zákazu predaja áut s čisto spaľovacím motorom, a to od roku 2035. „Mám problém, keď niekto povie: ‚Nekupujte si už žiadne vozidlá na benzín či diesel‘,“ vysvetlil Anderson a dodal, že návrh zákona predstavil, „len preto, aby dal najavo, že nie sme spokojní so štátmi (v rámci Spojených štátov, pozn. red.), ktoré stavajú naše autá mimo zákon."

„Dlhé diaľničné úseky vo Wyomingu spolu s nedostatočnou infraštruktúrou pre nabíjanie elektrických vozidiel tu znemožňujú masívne jazdenie na elektromobiloch,“ myslí si Anderson.

Nateraz vyzerá byť jasné, že obyvatelia štátu Wyoming sa skutočného zákazu predaja elektrických áut obávať nemusia, no nová legislatíva je varovným prstom - zatiaľ najmä na regionálnej úrovni sa totiž sformovala skupina zákonodarcov, ktorá sa nechce vzdať tradičných spaľovacích motorov a ide proti nariadeniam iných štátov či inštitúcií, ako je práve EÚ. Pre Brusel je totiž stopka spaľovacích motorov dlhodobo dôležitou agendou.

Zdroj: Washington Post / Foto: cz.depositphotos.com