Autonómne autá sú budúcnosťou osobnej mobility. Nemusí sa vám to páčiť, ale nič s tým neurobíte. Predstava sadnúť do auta bez toho, aby ste sa museli „rozptyľovať“ šoférovaním, je pre mnohých ľudí lákavá. Keďže čítate TopSpeed.sk, tak sa pravdepodobne pozeráte na jazdenie trochu inou optikou. Nástup bezpilotných áut je len otázkou času. Automobilky nemajú problém s technológiou, ale s legislatívou, ktorá nedovolí jazdu autonómnym autám. Prelomovým štátom v tejto oblasti bude kanadské Ontário.

 

Podľa autorov štúdie inštitútu Electrical and Electronic Engineers bude v roku 2040 na cestách približne 75% autonómnych vozidiel. Politici v provincii Ontário chcú tomu výrazne pomôcť.

Provincia Ontário víta na svojich cestách umelú inteligenciu a dovolí rozsiahle testovanie. Projekt odštartuje 1. januára 2016 a Ontário sa stane vedúcou oblasťou vývoja a testovania autonómnych vozidiel, keď sa do projektu zapojí viac ako 100 firiem a inštitúcii. Provincia navyše poskytla dotáciu v hodnote takmer 3 miliónov dolárov Centru excelencie na program Connected Vehicle/Automated Vehicle. Politici nechcú hádzať automobilkám polená pod nohy ani po skončení testovania áut. Navrhujú preto zmenu legislatívy, vďaka ktorej budú môcť bezpilotné autá jazdiť na cestách.

Bezpilotné autá sú bezpečnejšie a úspornejšie. Politici v Ontáriu to vedia a neboja sa ich.

„Vo svete dopravy má Ontário šancu ukázať vedúcu pozíciu v oblasti autonómnej technológie. Dnes ukazujeme ďalší krok v inováciách bezpilotných vozidiel. Autonómne autá zaistia, že cesty provincie zostanú bezpečné bez toho, aby sme vytvorili bremená, ktoré zadusia investície a inovácie v dynamickom biznis prostredí Ontária,“ hovorí minister dopravy, Steven Del Duca. 


Ontário chce byť vedúcou krajinou v oblasti autonómnych automobilov. Namiesto toho, aby politici bránili vstupu bezpilotných vozidiel na cesty, ich tu vítajú. Vláda si uvedomuje, že vďaka tomu priláka veľké investície v technologickej oblasti a navyše zlepší bezpečnosť na cestách. Autonómne autá majú podľa odborníkov zlepšiť aj spotrebu paliva, pretože budú jazdiť omnoho plynulejšie, než ľudia.


Podľa autorov štúdie inštitútu Electrical and Electronic Engineers bude v roku 2040 na cestách približne 75% autonómnych vozidiel. Celkom slušný podiel na to, že pred pár rokmi boli autonómne autá úplne sci-fi. 

 

Zdroj: carscoops