Parkovanie. To je téma, ktorá je veľmi sporná a vznikajú pri nej konflikty. V malých mestách s tým zatiaľ až taký problém nie je, podstatne horšie sú na tom tie veľké, do ktorých denno-denne prichádzajú nedomáci za prácou. Dnes si zhrnieme základné zásady parkovania. Jednou z nich je parkovanie v protismere.

Mnoho vodičov parkuje v protismere. Na bežnej obojsmernej ceste je to proti pravidlám. 

Parkovanie patrí medzi základné úkony, ktoré by mal každý vodič ovládať. Omyl! Skutočnosť je často iná. To, že nie každý vodič vie fyzicky zaparkovať, je fakt. Čo za to môže? Nevedomosť, ľahostajnosť, lenivosť? Možno jedno z toho, možno kombinácia.  

 

Parkovacích miest je v našich mestách minimum. Inžinieri a projektanti pred dekádami jednoducho nepočítali, že v rodine budú po 3-4 autá a každý bude chodiť s autom pomaly aj na toaletu... 

 

Preto sa parkuje tak, ako sa parkuje... Mnohokrát to je však na drzovku. Medzi jednu z foriem drzého správania je parkovanie v protismere. Pichnúť auto do protismeru a zaparkovať je pritom úplne jednoduchá vec, o bezpečnosti a rozumnosti tohto činu sa však dá polemizovať aj celý večer pri pive. 

PARKUJETE V PROTISMERE?

  • Áno, často... ( 12% )

     

  • Áno, občas... ( 44% )

     

  • Nie, nikdy... ( 44% )

     

Odpovedalo 257 ľudí  

V zákone o cestnej premávke je ustanovené "Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo."

 

Prečo nie pri obojsmernej ceste? Vec je nasledovná. Takýmto parkovaním môžete za zníženej viditeľnosti zmiasť prichádzajúceho vodiča, ktorý nebude schopný vyhodnotiť správne prekážku a spôsob jej obchádzania. Môžu za to okrem iného odrazové plochy automobilov. Je roky ustálené, že auto musí mať vzadu  červené odrazky. Ďalším problémom je vychádzanie z radu zaparkovaných vozidiel. Vtedy, keď je vodič úplne sám, nemá taký prehľad o prichádzajúcich vozidlách. A vtedy môže ľahko dôjsť k zrážke. Ak tak zastavíte, počítajte so sankciou. Tá činí podľa aktuálneho sadzobníka 30 € v blokovom konaní.

 

Pri jednosmerke to je iné. V nej môžete parkovať po oboch stranách, ale cesta musí ostať prejazdná. Dajte si ale pozor. Vo veľkých mestách sa jednosmerky s obojsmerkami striedajú až veľmi často, takže sa nenechajte oklamať autami stojacími v protismere a poctivo sledujte dopravné značenie. 

 
ZNÍŽENIE POČTU JAZDNÝCH PRUHOV. AKO SA SPRÁVNE ZARADIŤ?

ZNÍŽENIE POČTU JAZDNÝCH PRUHOV. AKO SA ...

Mnohí si pomyslite, opäť téma pre nevodičov. Omyl. Mnoho ľudí, ktorí majú vodičáky, má od vodičov strašne ďaleko. ...

19. 09. 2017
AKO REAGOVAŤ V NOCI NA VÝSTRAŽNÉ SMEROVKY?

AKO REAGOVAŤ V NOCI NA VÝSTRAŽNÉ ...

Funkcia výstražné smerovky sú v premávke veľká pomoc. Majú rôzne využitie. Od označovania auta ako prekážky, cez ...

26. 10. 2017

Zastavenie a státie v téčkovej križovatke

Áno, je pravda, že vodič môže zastaviť na téčkovej križovatke, ale len v obci na jej náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty. Ale vždy v smere jazdy, nie v protismere! Toto pravidlo si tiež mnoho vodičov vysvetľuje po svojom a bez akéhokoľvek problému si auto pichnú do protismeru. 

 

Parkovanie je čoraz väčší problém. Parkujte preto s rozumom, aby mohol tento úkon zvládnuť aj niekto iný... Nabudúce sa pozrieme aj na ďalšie problémy a záhady, ktoré sa týkajú parkovania.