Univerzálny kľúč neexistuje. Niekedy môžete spraviť aj nemožné, a predsa zrážke nezabránite....

Zhrniem iba najviac dôležité čiastkové body. Niektoré sa dajú naučiť, niektoré sa dajú získať, niektoré treba dodržiavať a v niektoré treba dúfať....

Predvídať

Každý vodič by mal predvídať. Ale čo všetko, ako a kde predvídať? Trošku zaškatuľkovaná odpoveď znie vždy a všade. Nedá sa predvídať úplne všetko, ale s niektorými situáciami sa dá počítať a počet negatívnych možností vzniku nehody sa dá minimalizovať...

Venovať sa šoférovaniu

Zámerne druhý bod. Ak prestanete predvídať, automaticky sa prestávate venovať šoférovaniu. Ak sa nevenujete šoférovaniu, a pritom nemusíte ani telefonovať, jesť atď., stačí sa len hlboko zamyslieť nad problémami a už sa vaša myseľ viac venuje inému, ako šoférovaniu. Šoférovanie sa dá naučiť, ale bez rozmýšľania to prosto nejde... A ak áno, tak po najbližšiu križovatku.

Správne zareagovať

Správne zareagovať na krízovú situáciu je veľmi náročné. Situácii na cestách môže nastať toľko druhov a variantov, že ideálne riešenie sa v zlomkoch sekundy hľadá veľmi ťažko. Vodič musí rýchlo vyhodnotiť, či bude radšej točiť volantom, pridá, alebo len šliapne na brzdu s volantom rovno a bude čakať, či alebo nič... Vyhodnotenie situácie a následne vykonanie jedného z manévrov môže zachrániť život. Nesprávne a zbrklé zareagovanie môže priťažiť. Nehanbite sa niektoré jednoduché situácie vyskúšať. Nemusí to byť nutne škola šmyku, či škola bezpečnej jazdy. Postačí aj väčšie parkovisko a pár ochotných známych, ktorí vám s tým pomôžu, rôzne klimatické podmienky a pod. Ale pozor. Pri takomto tréningu budete v inej psychickej pohode, ako pri bežnej jazde. 

Šťastie

Poslednou časťou kľúča je šťastie. Môžete mať všetky tri atribúty splnené, spravíte všetko tak, ako by ste mali, a predsa sa zo situácie nevylížete... Na druhej strane nemusíte mať nič z vyššie troch spomenutých, a nič sa nestane. Šťastie je vrtkavé a netreba sa na neho spoliehať. Pekne to vidno aj na niektorých scénach vo videu.

Jazdite predvídavo a opatrne!